Záchranáři nyní prohledávají podpovrchovou oblast hlubokou přibližně čtyři kilometry, aby našli zmizelého Titana. Pátrají přitom v drsném a nelítostném prostředí, které se podobá více vesmíru než životu na Zemi. Titanic totiž leží v oblasti zvané „půlnoční zóna“, která je proslulá mrazivými teplotami a věčnou tmou. Lidé, kteří se s hledanou ponorkou dříve k vraku Titanicu potápěli, popisovali cestu jako dvě hodiny klesání absolutní tmou, ve které ponorná světla „vidí“ jen na několik metrů.
Podle odhadu zasahující Pobřežní stráže Spojených států amerických dojde kyslík na palubě ztracené ponorky Titan přibližně v 7.18 východního času v USA, tedy ve 12.18 londýnského času. V tuto chvíli se k pátrání po plavidle připojilo dalších 10 dalších lodí a několik řiditelných ponorek, což více než zdvojnásobí počet pátračů. Nicméně nikdo zatím stále neví, kde by Titan mohl být.
„Musíme zůstat optimističtí a doufat. Jsme uprostřed případu pátrání a záchrany. Je spousta faktorů, které musíte vzít v úvahu. Po zvážení všech těchto faktorů jste někdy v pozici, kdy musíte udělat těžké rozhodnutí. Ještě tam ale nejsme,“ řekl na včerejší večerní tiskové konferenci kapitán Jamie Frederick, koordinátor akce First Coast Guard District.
Včera v odpoledních hodinách se záchranné týmy snažily nalézt zdroj záhadného „bouchání či klepání“, které bylo zaslechnuto. Jako první je zaznamenal kanadský letoun P-3 a pobřežní stráž ihned vyslala týmy, aby prohledaly oblast, kde byly zvuky zjištěny. „Bohužel oceán je hlučné místo a zůstává nejasné, odkud zvuky pocházejí,“ konstatoval kapitán Frederick.
Oblast hledání se však rozšířila a povrchové hledání je nyní dvakrát větší než americký stát Connecticut.
Pasažérům už zbývá jen pár hodin kyslíku. Lidé, kteří v minulosti v této ponorce již „cestovali“, však věří, že posádky vydrží déle, než jsou současné předpoklady. Oisin Fanning, který se již dříve v této ponorce vydal na ponor k vraku Titaniku a zná i několik lidí na palubě, řekl redakci BBC, že všichni pasažéři jsou trénovaní. „Vstáváte ve 4:00 a bezpečnostní procedury probíhají asi čtyři až pět hodin, než vůbec sestoupíte do vody,“ řekl například Fanning, který rovněž uvedl, že si myslí, že lidé na palubě by při těžkostech okamžitě věděli, jak minimalizovat vyčerpání kyslíku. „Okamžitě se budou snažit šetřit kyslíkem. Udělají vše pro to, aby byli v klidu, dýchali mělce a uchovali si kyslík co nejdéle. Myslím, že proto s kyslíkem vydrží déle, než lidé odhadují,“ dodal Fanning.
Pátrací letoun během jednoho letu zaznamenal obdélníkový tvar, ale ukázalo se, že nejde o hledanou ponorku. „Není neobvyklé zahlédnout v oceánu různé předměty, které nejsou součástí pátrání,“ poznamenal k tomu kapitán Frederick.
Ponorné plavidlo Titan společnosti OceanGate podle BBC ztratilo kontakt s mateřskou lodí v neděli 18. června. Na palubě se podle agentury Reuters má nacházet podnikatel Hamish Harding, podmořský průzkumník Paul-Henri Nargeolet, britsko-pákistánský obchodník Shahzada Dawood, jeho syn Suleman a Stockton Rush, zakladatel společnosti OceanGate. Komunikace se přerušila asi hodinu a tři čtvrtě po ponoření a téhož dne večer byly zalarmovány úřady a rozjela se pátrací akce.