Aby druhá fáze systému Elektronické evidence tržeb mohla řádně nastartovat 1. března, museli by v těchto dnech úředníci Finanční správy registrovat do systému přibližně 17 000 živnostníků denně. Je to ohromné číslo vyvolávající dojem, že na každém finančním úřadu musejí být fronty desítky metrů dlouhé. Reportéři deníku FORUM 24 se proto zašli podívat na ony zástupy podnikatelů dychtících po EET. Fronty jsme ale nenašli. A nejen to. U dveří a přepážek bylo prázdno.
Podnikatelům v segmentu maloobchod, velkoobchod se do EET nechce. To je fakt, na který jsme upozornili už před dvěma týdny. Tehdy vyšlo najevo, že o autentizační údaje do EET si zažádalo jen zhruba 50 tisíc živnostníků z celkového počtu 250 000, pro které je systém povinný od 1. března. Ani osm pracovních dní před startem se situace nezlepšila.
„K 13. 2. 2017 obdrželo autentizační údaje 77 265 podnikatelů, spadajících do 2. fáze. Odhadovaný počet podnikatelů spadajících do 2. fáze EET je 250 tisíc,“ sdělila deníku FORUM 24 Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Na počátku tohoto týdne tak zbývalo zaregistrovat do systému více než 170 tisíc živnostníků. Vzhledem k tomu, jak to v posledních dnech vypadalo na Finančních úřadech po celé republice, je zřejmé, že počet registrovaných podnikatelů příliš rychle neroste.
Zájem je všude stejný. Podle informací z několika Finančních úřadů v Praze a z Finančních úřadů v Jihlavě, Klatovech, Olomouci, Táboře a Ústí nad Labem, které redakce monitorovala, je zájem živnostníků po celé republice vzácně shodný. Tedy minimální. „Svačinu si rozhodně brát nemusíte. Je tu klid,“ říkala vesele jedna z úřednic. Klid na úřadech potvrdila i mluvčí Petra Petlachová. „Momentálně nemáme hlášeny žádné fronty na finančních úřadech. Všechno běží, jak má,“ uvedla.
S každým dnem tak začíná být jasnější, že druhá vlna EET 1. března nenastartuje podle představ Andreje Babiše, který je autorem zákona o elektronické evidenci tržeb. Získání autentizačních údajů od Finanční správy je pro podnikatele totiž jen začátkem. Dále musí vybrat pokladnu, nainstalovat ji, zaregistrovat se podle získaných údajů atd. V druhé fázi startu EET je zahrnutý veškerý maloobchod, který je náročnější na různá příslušenství pokladny, například váhy, doplňkové displeje, čtečky čárových kódů nebo platební terminály. Posledně jmenovaná položka je přitom jasným problémem. Poskytovatel pokladny při instalaci musí navíc prostřednictvím provozovatele obchodu jednat s bankou. Ta si většinou na připojení terminálu vyhrazuje až tři týdny.
V realitu se v posledních dnech proměňuje neoficiální informace o bojkotu EET, pro který se rozhodly tisíce podnikatelů.
Podnikatelé, deník FORUM 24 je na Vaší straně. Rozhodli jste se bojkotovat EET? Rozhodli jste se skončit s podnikáním kvůli EET? Máte zajímavé poznatky z provozu EET? Váš příběh nás zajímá! Ozvěte se na [email protected]