V posledních dnech se objevují informace, že ve skladech leží ladem statisíce dávek vakcín proti covidu-19. Odborníci i politici přitom neustále mluví o tom, že očkování je jediná cesta ven ze současné krize. Podle hejtmanů jde ale o nejasná a nepřesná čísla.
Pondělní data ukazují, že do Česka do této chvíle dorazilo celkem 1 330 280 dávek vakcín, použito jich podle dat ministerstva zdravotnictví bylo 1 081 907. Otázkou tak zůstává, kde je zbylých 248 373 dávek. Objevují se proto informace, že ampulky s vakcínou leží zbytečně ve skladech.
Ministerstvo zdravotnictví však něco takového odmítá. Podle něj jsou očkovací látky rozděleny mezi kraje ještě před jejich dodáním do České republiky. „Krajům jsou distribuovány nejpozději následující den po příjezdu do ČR, pokud se daný kraj nerozhodne skladovat vakcíny v centrálním skladu,“ uvedla mluvčí resortu Barbora Peterová.
Podle aktuálních čísel by tak například ve Středočeském kraji leželo ve skladech zhruba 20 tisíc nepoužitých dávek. „To tedy opravdu nevím kde,“ reagovala na dotaz deníku FORUM 24 hejtmanka Petra Pecková (STAN). Podle ní je problém v tom, že vakcíny jsou evidovány jako „na skladě“ až do okamžiku, než je zanesen naočkovaný člověk do systému.
Středočeská hejtmanka dále upozorňuje, že v počtech neaplikovaných vakcín jsou také ty, které do kraje teprve dorazily. „Jsou dovezeny na pět míst v kraji a odtamtud následně do všech 19 očkovacích míst. To opravdu neuděláte ihned,“ vysvětluje s tím, že ale vakcíny firmy Pfizer/BioNTech kraj neočkuje na 100 procent. „Necháváme si malou rezervu na druhou dávku, což vytrhlo v průběhu posledních týdnů dvakrát Prahu a jednou Liberecký kraj, protože jsme jim mohli půjčit vakcíny na přeočkování, které z důvodu výpadku neměli,“ doplnila.
Slova Petry Peckové potvrzuje také hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS). Podle jeho slov není vakcinace v takto plošném rozsahu z hlediska organizace, logistiky i plánování vůbec jednoduchý proces. „Zveřejnit číslo neaplikovaných vakcín bez podrobnějšího komentáře může být dost zavádějící. Počet nevyužitých vakcín se vyvíjí v čase. To znamená, že hned po zavezení vakcín do krajů je číslo zásadně jiné než těsně před další dodávkou. Do celého procesu vstupuje i nutnost revakcinace, nelze proto nemít v nemocnicích vůbec žádné rezervy vakcíny, například na jeden až dva dny před plánovaným závozem,“ vzkázal hejtman Vysočiny.
„Na Vysočinu nám stát k dnešnímu dni dodal cca 56 tisíc vakcín, ke včerejšku bylo aplikováno zhruba 41 tisíc dávek. Rozdíl 15 tisíc dávek ale opravdu neleží nevyužitý někde na skladech. Je rozplánován v jednotlivých očkovacích centrech na nejbližší dny,“ vysvětlil Vítězslav Schrek v pátek s tím, že dávkami se počítá pro již registrované zájemce s rezervovanými termíny.
Podle Schreka dělají hejtmani ve svých krajích vše pro to, aby se očkovalo co nejrychleji. „Vždy ale bude v čase mezi dodávkami určitý počet vakcín tzv. na cestě. Pokud je to v průměru do 10 až 15 % z celkového množství, je to dle mého názoru v pořádku,“ dodal.
Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) prozradil, že vakcíny dostanou každý týden ve dnech úterý až čtvrtek. K dispozici je pak mají do pátku následujícího týdne. „Každý čtvrtek ve všech krajích budou vakcíny na skladě. Ve středu a čtvrtek se navíc bude doočkovávat dodávka z předchozího týdne a zároveň dorazí dodávka na týden další,“ vysvětlil Grolich s tím, že jde o systematickou věc, která se bude pořád opakovat. „Mrzí mě, že premiér takto jednoduchou záležitost není schopen vysvětlit a převažuje to na hejtmany,“ vzkázal.
Problém hejtmani vidí v nestabilitě dodávek a jejich snižování, což podle nich vytváří problém především při plánování podávání druhých dávek. „Obecně platí, že je zde zásadní nedostatek vakcín s ohledem na nutnost očkovat jednotlivé kategorie občanů. Osobně považuji za problém i fungování stávajícího registračního systému, a to především s ohledem na neustále se měnící prioritizaci osob a udělování výjimek,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).