Jozef Síkela (STAN) se během vyostřené debaty na sociální síti pustil do Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Ministrovi průmyslu a obchodu se nelíbilo, že europoslanec kope právě do jeho resortu. „Někdy si říkám, že by ve slovníku měla být u slova trapnost vaše fotka,“ reagoval Síkela na připomínku, že v poslední době nevyšlo z ministerstva nic pozitivního.
Europoslanec Tomáš Zdechovský na sociální síti twitter reagoval na příspěvek jednoho z uživatelů. Ten se ptal, zda v posledním období vyšlo něco pozitivního z ministerstva zdravotnictví. Reagoval tak na situaci kolem ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michala Stiborka.
Podle informací webu Seznam Zprávy není jasné, kde vzal Stiborek desítky milionů korun na své podnikání, v jehož rámci půjčoval peníze na vysoký úrok a s vysokými pokutami. Podle ministra zdravotnictví Vlastmila Válka (TOP 09) má ředitel jednu z nejpřísnějších prověrek Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a nevidí důvod o tom přímo se Stiborkem mluvit. Válkův resort je navíc dlouhodobě kritizován za nedostatek léků v České republice.
Podle europoslance Zdechovského ale nic pozitivního nevyšlo ani z ministerstva průmyslu a obchodu. „A z ministerstva průmyslu? Ptám se pro kamaráda,“ okomentoval příspěvek na sociální síti.
Kritiku si ale nenechal líbit šéf resortu Jozef Síkela. „Ani ne před měsícem jste si na svůj twitter zkopíroval tiskovou zprávu našeho ministerstva, včetně některých formulací, a teď do nás zase kopete. Někdy si říkám, že by ve slovníku měla být u slova trapnost Vaše fotka,“ reagoval Síkela. Ke komentáři přidal i zmíněný Zdechovského příspěvek.
Síkelovu reakci si ale europoslanec nenechal líbit. „Jestli jedna pozitivní zpráva za měsíc je pro vás dobrý výkon, tak mě to připadá zoufale málo. Navíc, za touhle dobrou zprávou spíše stojí pomoc a spolupráce v EU než vaše práce. Jestli moje fotka bude u trapnosti, tak ta Vaše zase u neschopnosti,“ opáčil.
„Díky, že jste potvrdil má slova, pane europoslanče,“ uzavřel debatu na twitteru ministr průmyslu a obchodu Síkela.
Krátce po začátku invaze na Ukrajinu Česká republika začala snižovat svoji surovinovou závislost Rusku. Během prvního pololetí letošního roku nečerpalo žádný plyn z Ruska. Tuzemské zásobníky byly na konci července naplněny z 88 procent, což je více než v předchozích letech.
Veškerý plyn ze zahraničí letos proudil do Česka přes Německo. Ruský plyn Česko podle Síkely nahradila norským plynem a zkapalněným plynem LNG z terminálů v Nizozemsku a Belgii.
V zásobnících plynu bylo podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu k tomuto dni 3,04 miliardy metrů krychlových plynu, což znamená 88procentní naplněnost. V loňském roce zásoby podle MPO dosahovaly 2,6 miliardy metrů krychlových a průměrné zásoby v letech 2019 až 2022 činily 2,47 miliardy metrů krychlových plynu.
„Rekordně vysokých zásob se daří dosahovat proto, že výrazně klesla spotřeba plynu v České republice. Celková spotřeba plynu od ledna do července v roce 2023 byla 3,96 miliardy metrů krychlových, což je o 12 procent méně než v roce 2022 a o 20 procent oproti průměru let 2019 až 2022,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.