Ve Sněmovně je další návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Nezařazený poslanec Karel Fiedler chce v porovnání s novelou ministra financí Andreje Babiše rozšířit okruh vlastníků obligací, na něž by zdanění úroků od příštího roku dopadlo.
„Základ je stejný, ale moje novela jde o kousek dál a je důslednější, zahrnovala by i osoby blízké, to znamená rodinné příslušníky,“ řekl ČTK Fiedler. Svou předlohu pokládá za rozumnější, odstraňuje podle něho mezeru, která je v Babišově znění.
Dani by od příštího roku podléhaly podle Fiedlerovy úpravy výnosy z obligací, které nakoupili od firem jak takzvané spojené osoby, tedy jejich majitelé nebo lidé ekonomicky propojení. Obdobně to chce také Babiš. Fiedler ale navrhuje okruh rozšířit i na osoby, které byly nebo jsou s těmito lidmi spojené. Zdanění by se ani v jenom případě nevztahovalo například na korunové dluhopisy, které stát nabízel obyvatelům za ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).
Zdanění výnosů by dopadlo i na Babiše, když v minulosti nakoupil skoro za 1,5 miliardy korun korunové obligace skupiny Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Čelí kvůli tomu podezření, že se jednalo jen o daňovou optimalizaci.
Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let, Kalousek ji jako ministr financí využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Potom je začaly emitovat i firmy. Babiš nakoupil desetileté obligace s šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012.
Z výnosů z takových obligací se nehradí 15procentní daň. Navíc společnosti, které dluhopisy vydávají, si náklady na úroky standardně odečítají od základu daně. Možnost vydávat nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013.
Fiedlerovu i Babišovu předlohu posoudí ve středu vláda. Potom se jimi budou moci začít zabývat zákonodárci. Fiedler i ministr financí chtějí, aby Sněmovna jejich normy schválila zrychleně už v prvním čtení. Je však navzdory tomu otázkou, zda se stihnou projednat do konce volebního období.