Předloha o zavedení elektronické evidence tržeb byla už ve Sněmovně důkladně projednána a opakování argumentů nic nového nepřináší, řekl poslancům na úvod dnešního pokračování debaty o zákonu ministr financí a oligarcha Andrej Babiš (ANO). Proti normě je pravicová opozice TOP 09 a ODS. Obě strany chtějí její schválení v dolní komoře zablokovat, což se jim obstrukcemi dosud dařilo.
Babiš zopakoval, že cílem zákona je nastavit průhledné a férové podnikatelské prostředí. „Většina podnikatelů po takovém prostředí volá,“ tvrdí. Vláda chce evidencí tržeb chránit podle ministra poctivé podnikatele před těmi, kteří okrádají. „Odmítáme takové praktiky trpět. Chceme ukázat, že platit daně je normální,“ prohlásil Babiš.
Česko podle něho nebude průkopníkem elektronické evidence tržeb. Zatímco dříve Babiš zmiňoval v souvislosti se systémem hlavně Chorvatsko, nyní mluví o zemích takzvané visegrádské čtyřky a o přípravách Rakouska na jeho zavedení.
[ctete]38494[/ctete]
Demokratické strany naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil systém už dřív za „balkánský supertunel“.
Fiala: Kdo chce snížit objem šedé ekonomiky, musí snížit daně a odvody
Po Babišovi vystoupil předseda ODS Petr Fiala. Řekl mimo jiné, že návrh omezuje bez výjimky všechny podnikatele a živnostníky místo toho, aby se zaměřil na protiprávní jednání malé nedefinované menšiny. Stát řeší daňové úniky způsobem, který je nadměrně restriktivní, říká Fiala. „Kdo chce snížit objem šedé ekonomiky, musí snížit daně a odvody,“ uvedl Fiala s poukazem na ekonomické studie. Evidence tržeb k tomu podle něj nepovede.
„Podíl šedé ekonomiky klesá v Česku rychleji než v Chorvatsku,“ podotkl Fiala. V Chorvatsku je podle něj její podíl dvakrát vyšší než v Česku, které je navíc s 15 procenty pod průměrem EU. Fiala argumentoval také Švýcarskem, kde podíl šedé ekonomiky na HDP podle jeho informací představuje 6,9 procenta a Švýcaři jsou ve srovnání s Českem daněmi zatížení poměrně slabě.
Někteří poslanci během Fialova projevu chodili po jednacím sále a rozdávali svým kolegům vánoční dárky. Předseda Sněmovny Jan Hamáček proto Fialu přerušil a žádal „rozdavače dárků“, aby s tím přestali, jinak přeruší jednání.
[ctete]37299[/ctete]
Zákon o elektronické evidenci tržeb je v závěrečném třetím čtení. Hlasování se podle jednacího řádu může konat pouze ve středu nebo v pátek mezi devátou a druhou hodinou. Vládní koalici se zatím nepovedlo hlasovaní o zákonu prosadit, protože poslanci ODS a TOP 09 k evidenci tržeb vytrvale řeční, nebo jednání Sněmovny přerušují.
Babišisté připravili změnu jednacího řádu omezující diskusi
Babišovo hnutí ANO chce na začátku příštího roku změnit jednací řád Sněmovny. Čas na projednání zákonů by měl být omezený a rozdělený mezi jednotlivé poslanecké kluby, řekla místopředsedkyně hnutí Jaroslava Jermanová. ANO tak chce v budoucnu předejít obstrukcím, které provázejí například právě projednávání předlohy o zavedení elektronické evidence tržeb. Při návrhu změny pravidel pro projednávání zákonů se prý ANO inspirovalo v Německu.
„Každý zákon by měl nějakou dotaci, ta by byla rozdělena mezi kluby,“ popsala Jermanová princip takzvané strukturované debaty. Čas určený klubu by pak mohli vyčerpat buď jednotliví poslanci, kteří se předem přihlásí v rámci svého klubu, nebo jeden poslanec. „Buď si může jeden člověk vzít celou tu dotaci, nebo si ji rozdělí mezi sebou,“ uvedla Jermanová.
Podle prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka je možné i to, že by jednotlivé kluby nedostaly stejnou časovou dotaci. Záleželo by na tom, kolik mají poslanců. „Ve vyspělých demokraciích, kde demokracie nebyla přerušena jako v České republice, tento princip odpovídá výsledkům voleb,“ prohlásil Faltýnek.
O změně jednacího řádu hovořili zástupci vládního hnutí ANO už několikrát. Opozice jim vyčítala, že chtějí omezovat demokratickou diskusi poslanců. Političtí soupeři ANO se odvolávali na slova předsedy hnutí Andreje Babiše, který opakovaně prohlásil, že rozpravy ve Sněmovně zdržují nebo že Parlament je žvanírna. Podle Jermanové ale dnešní opozice v minulosti prosazovala podobné změny inspirované německým modelem.
Stejně jako minulý pátek, kdy bylo na programu jednání o elektronické evidenci tržeb, přišli poslanci ANO vybaveni rekvizitami. Na tiskové konferenci vystoupili s tabulkami s natištěnými výroky poslanců ODS Zbyňka Stanjury a Marka Bendy. Stanjura podle jedné z tabulek před čtyřmi lety prohlásil: „Ten, kdo neumí za dvacet minut říct, co chce, tomu 21. minuta nestačí.“ Poslanec Benda podle ANO v lednu řekl: „Většina má právo bránit se teroru menšiny.“
[ctete]37514[/ctete]