První případ úmrtí na ptačí chřipku byl podle tamního ministerstva zdravotnictví zaznamenán v americké Louisianě. Pacientovi, který nemoci podlehl, bylo 65 let a údajně byl hospitalizovaný s chřipkou poté, co přišel do kontaktu s hejnem volně žijících ptáků.
V USA došlo k prvnímu úmrtí na virus ptačí chřipky H5N1, a to v Louisianě, kde v nemocnici zemřel pětašedesátiletý pacient. „Studovali jsme rodokmen tohoto viru už 25 let a toto je pravděpodobně nejodpornější forma viru, jakou jsme kdy viděli. Takže skutečnost, že zde nakonec způsobila smrtelnou infekci, je tragická, ale není překvapivá,“ vysvětluje pro CNN Dr. Richard Webby, jenž je ředitelem centra Světové zdravotnické organizace pro studium chřipky u zvířat a ptáků.
Od roku 2003 prý bylo celosvětově hlášeno zhruba 900 případů infekce ptačí chřipky. Téměř polovina těchto pacientů zemřela. Odborníci si však nemyslí, že by smrtelnost tohoto viru byla 50 procent. Zdůrazňují totiž, že mírné průběhy ptačí chřipky nejsou v tomto čísle započítány.
Nedávná studie vědců z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která zkoumala 46 případů H5N1 v USA v loňském roce, zjistila, že téměř všechny měly mírný průběh.
Genetická analýza viru, který infikoval pacienta z Louisiany, však zjistila, že má zvýšenou schopnost infikovat horní cesty dýchací a snadněji se šíří z člověka na člověka. „Evoluce viru je znepokojivá a zdůrazňuje, že musíme zabránit každé možné přenášející se infekci, abychom snížili riziko dalšího přenosu na ostatní,“ řekla Dr. Seema Lakdawalaová, která je mikrobioložkou a imunoložkou na Emory University School of Medicine.