„Ve Státní dumě bylo podepsáno memorandum o ukončení občanské války v letech 1917–1922 mezi bílými a rudými. Podepsali ho zástupci politických proudů, které proti sobě během války stály,“ sdělila ruská média. Tak to je skutečně bomba. Rusové i svět již nedoufali v tak dobrý konec. Podpis memoranda byl podle zpráv výsledkem konference „Nesnesitelnost ruského bytí“, které se zúčastnili poslanci, filozofové a publicisté.
„Hlavním poselstvím akce byla možnost předat myšlenku Absolutna prostřednictvím nejlepších mozků jedné generace, ochota sjednotit se kolem společného cíle – ukončit ideologickou občanskou válku, abychom společně vybudovali velkou budoucnost země,“ stojí v tiskové zprávě konference.
Poslanec Státní dumy Dmitrij Kuzněcov prohlásil, že kromě něj memorandum podepsali Roman Antonovskij za monarchisty, Alexej Čadajev z pravolevé LKPN (Rusové sami na internetu píší, že netuší, co to je, pozn. red.), German Sadulajev za bolševiky, Vladlen Tatarskij za anarchisty-machnovce, Andrej Korobov-Latyncev za esery, Anastasia Udalcovová za Komunistickou stranu Ruské federace, Stanislav Naumov z Liberálně-demokratické strany Ruska a Nikolaj Novičkov za Spravedlivé Rusko.
„Pravděpodobně to měli udělat Molotov a Děnikin v listopadu 1941. Tehdy stejně jako nyní byla ohrožena existence ruské civilizace. Ale nestalo se tak. Proto mír uzavírají moderní filozofové,“ napsal Kuzněcov na sociální síti telegram.
V manifestu politici a filozofové upozornili, že nyní „opět nastal čas sjednotit se k záchraně Ruska“.
„Nedovolíme našim nepřátelům, aby využili našich rozdílů a otrávili vědomí našich lidí lží a nenávistí k Rusku… Budeme prosazovat mír všemi filozofickými prostředky a celým arzenálem ideologických zbraní,“ prohlásili autoři manifestu.
Najdou se samozřejmě jedinci, kteří si z tohoto vážného aktu dělají legraci. Třeba separatista Igor Girkin-Strelkov, který závažnou událost posměšně komentoval. Konstatoval, že „prostitutky, kuchaři a klauni“ skutečně mezi sebou nemají žádné politické rozdíly a jde hlavně o prachy.
Pak poskytuje, jak říká, bezplatnou konzultaci. „Všichni výše uvedení soudruzi a pánové mají nyní možnost (aniž by opustili zdi Státního Nepochopení) ‚uzavřít mír‘ mezi kromaňonci a neandrtálci. Ty druhé může zastupovat poslanec Valujev. Jeho prohlášení, že neandrtálci nemají vůči kromaňoncům žádné nároky za genocidu jejich druhu, kterou tito provedli 100–28 tisíc let před naším letopočtem, se stane jasnou politickou a mediální událostí a vážně posílí ideologii Ruské federace, která je jedinečným místem, kde spolu žijí nejen různé národy a rasy, ale i různé druhy Homo sapiens,“ rozebral to Girkin přímo kulturněantropologicky.
Rusko skutečně inspiruje. My bychom si mohli třeba podle testů DNA najít nějaké Přemyslovce a Slavníkovce (ti se budou hledat hůř) a pozvat nějakého Habsburka, abychom nastolili jednotu. Pokud jde ale o Rusko samotné, přišlo toto prohlášení v pozoruhodný čas. Oblíbenou kratochvílí expertů nyní je vyhlašovat různé teorie, jestli se Rusko rozpadne a kolik místních knížectví by potom vzniklo. Podle toho, jaký oligarcha nebo činovník bude mít nejsilnější osobní gardu, bude vypadat i tamní režim, tedy kromě oblastí, které zabere Čína. Tam by bylo všechno jasné.
Kromě všech tragédií a zločinů je na probíhající válce ještě patrný prvek jakéhosi výpravného kostýmního představení. Je to taková hra na Velkou vlasteneckou válku, a kdo si ji užíval dosud jen ve filmech, může do toho jít doopravdy. Nejlépe se pochopitelně užívá v týlu v nějakém agitačním útvaru. Garmošky, vojandy ve slušivých uniformičkách, kde zpod sukýnky koukají kolínka, sovětské vlajky a zpěvy. Když se ohledně nasazení zbraní sahá do skladů k tomu, co sloužilo za Brežněva, je možné jít dál a přes Stalina třeba až k Leninovu obrněnému vozu. Tam už se ale národ ideově tříští, byť zbraně měli všichni stejné.
Po sto letech bylo načase konstatovat, že „co jsme si, to jsme si“, a jít do toho společně. Může snad někdo potom popírat, že Rusko chce skutečný mír? Jistě, může, ale takový zrádce ať nic dobrého nečeká.