Jaroslav Faltýnek, bývalý zaměstnanec Agrofertu a bývalý i současný podřízený majitele Agrofertu Andreje Babiše, se dnes snaží poslaneckou sněmovnou „protáhnout“ novelu zákona, která výrazně nahrává Agrofertu a dalším agrobaronům. Jde o novelu, která nařizuje obchodníkům povinný podíl tuzemských potravin v nabídce. V příštích letech by podle návrhu měly obchody nabízet až 65 % potravin z České republiky. V mnoha odvětvích na to ale nejsou schopni dosáhnout ani sami výrobci. Paradoxní je, že návrh vůbec neřeší kvalitu potravin. Jen jejich objem.
Dokument, pod kterým jsou kromě Faltýnka podepsáni ještě další dva poslanci za Babišovo ANO, Josef Kott a David Pražák, uvádí následující požadavky: „Minimální podíl prodejních položek potravin podle odstavce 4 se stanoví na a) 55 % v letech 2022 až 2024, b) 60 % v letech 2025 až 2027, a c) 65 % od roku 2028.“ Pokud by nařízení prodejci nedodržovali, hrozí jim mnohamilionová pokuta. Velkoproducentům potravin současně dává jistotu, že prodejci od nich budou muset odebírat zboží bez ohledu na cenu srovnatelného nebo kvalitnějšího sortimentu ze zahraničí.
Jinak řečeno, Faltýnek se snaží zajistit slušný byznys svému šéfovi a firmě, odkud přišel a kam se po odchodu z politiky pravděpodobně zase vrátí. Kvóty přitom nedávají smysl a jsou zřejmě nesplnitelné, jak naznačuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Stejně jako obdobný návrh předkládaný na jaře je i tento tendenční, účelový, populistický a svými důsledky výrazně poškodí všechny zákazníky. Ve své podstatě jde o omezení práva svobodné volby každého občana České republiky. To ovšem neznamená, že by se měl stát překážkou pro přijetí samotné novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která
mimo jiné konečně po roce a půl slibů řeší problém dvojí kvality potravin,“ vysvětluje Prouza.
Ten dopisem vyzval poslance, aby novelu zamítli. „Nedovolte, aby se koronavirová krize a soustředění pozornosti veřejnosti na ni zneužila k přijímání zákonů s dalekosáhlými negativními následky pro všechny občany naší země. Pokud byste skutečně chtěli pomoci menším zemědělcům, je to přitom jednoduché: vyškrtejte z legislativy nesmyslné byrokratické požadavky a prosaďte přenastavení dotací z národních i evropských zemědělských programů tak, aby je využívali především malí farmáři. Podpořte zodpovědné chování zemědělců a přísně trestejte ty, kteří poškozují životní prostředí. Takové kroky získají podporu všech, jimž jde skutečně o kvalitní, zdravou a pestrou nabídku českých potravin. Jen svobodné podnikatelské prostředí, které dává rovnou šanci všem, zajistí prospěch pro konečného zákazníka,“ doporučuje zákonodárcům Tomáš Prouza.