Staronový šéf Vězeňské služby Petr Dohnal zahájil personální změny ve vedení bezpečnostního sboru. Vězeňská služba informovala, že odvolal náměstka pro logistiku a IT Miroslava Honzíka a o post náměstků přišli rovněž Milan Brendl, který měl na starosti bezpečnost, a Pavel Horák, který řídil vzdělávání. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) sdělil, že Dohnal mu změny avizoval předem. Dosavadní ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek ve své reakci uvedl, že tyto kroky jsou zpochybnitelné, protože s nimi nesouhlasí.
Dohnala vrátil do funkce páteční verdikt pražského městského soudu, který zrušil loňské rozhodnutí exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) o Dohnalově odvolání. Dohnal se měl dnes setkat s ministrem Pelikánem a diskutovat s ním o svém budoucím působení ve sboru. Schůzka se však z časových důvodů přesunula na úterý.
Ve funkci skončil vedle náměstků také ředitel Ondráškovy kanceláře Robert Káčer, který stejné místo zastával i za prvního Dohnalova působení v čele Vězeňské služby. Dalšími odvolanými jsou ředitelka odboru investic, centrálních nákupů a EU fondů Žaneta Vika a personální ředitelka Eva Chalupná. Bezpečnostní sbor zatím oficiálně potvrdil pouze odvolání Honzíka, Viky a Chalupné. Obě ženy údajně budou na generálním ředitelství pokračovat jako právničky.
„Myslím, že každý ministr by měl mít právo vybrat si svůj nejbližší tým,“ podotkl Pelikán.
„Vzhledem k tomu, že Vězeňská služba má v současnosti podle právních výkladů dva generální ředitele, považuji personální kroky nového vedení za neopodstatněné, motivované osobními pohnutkami. Takovéto kroky je možné činit pouze po vzájemné shodě, jinak jsou zpochybnitelné,“ napsal v prohlášení dosavadní šéf Vězeňské služby Ondrášek. Obává se, že Vězeňské službě hrozí jednak destabilizace, jednak škody z pracovněprávních sporů.
Zdroj agentury ČTK tvrdí, že Dohnal oznamoval jednotlivým dotčeným lidem změny společně s ředitelem plzeňské věznice Petrem Vlkem a ředitelem Věznice Olomouc Jiřím Ruprechtem. Zda mají uvolněná místa náměstků nahradit právě oni, není jasné.
Ministr Pelikán může proti pátečnímu rozsudku podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek. Zda stížnost podá, zatím neoznámil.
Z hlediska práva je podle Pelikána naopak zcela jasné, že Vězeňské službě velí od pátečního večera právě Dohnal. Ministr odmítl názor, že by generálním ředitelem nadále zůstával i Ondrášek. Odkázal na obdobné rozhodnutí ohledně ústeckého krajského státního zastupitelství, kde panovalo „dvojvládí“ mezi žalobci Jiřím Křivancem a Janem Jakovcem. „Rozhodnutí Nejvyšší správního soudu ve věci Jakovec – Křivanec je zcela jasné: okamžikem právní moci soudního rozhodnutí ožila funkce generála Dohnala a generál Ondrášek mu musí jako později jmenovaný ustoupit,“ uvedl Pelikán.
Bývalá ministryně spravedlnosti Válková, která Dohnala loni na jaře odvolala pro ztrátu důvěry a za svým rozhodnutím si stále stojí, je naopak přesvědčena o tom, že Vězeňská služba má nyní generální ředitele dva. „Pochopitelně existují dva, ať se nám to líbí, nebo ne, a pan ministr to dobře ví,“ řekla. S Ondráškem, který do funkce nastoupil v dobré víře, by se nyní podle ní mělo jednat především slušně a uvážlivě, aby šlo vše vyřešit dohodou. „Prováděná opatření by měla být ve shodě. Personální čistka je velmi nerozumná, jsem si jistá, že by s ní generál Ondrášek nesouhlasil. Proto je to zpochybnitelný akt a od dotčených osob hrozí žaloby,“ dodala Válková.