Ve věku 96 let ve čtvrtek zemřela britská královna Alžběta II. Smutnou zprávu oznámil Buckinghamský palác. Na sídle britských panovníků v Londýně byla spuštěna vlajka. Alžběta II. byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.
„Královna zemřela dnes odpoledne pokojně na zámku Balmoral,“ informoval ve čtvrtek večer Buckinghamský palác. Na půl žerdi byla spuštěna také vlajka na hradu Windsor, veřejnoprávní stanice BBC zahrála britskou hymnu.
The Queen died peacefully at Balmoral this afternoon.
The King and The Queen Consort will remain at Balmoral this evening and will return to London tomorrow. pic.twitter.com/VfxpXro22W
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022
Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a její otec byl tehdy až druhým v následnické linii. V prosinci 1936 však abdikoval jeho bratr Edward VIII., aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Z Alžběty se tak stala následnice trůnu. Zpráva o náhlé smrti jejího milovaného otce, krále Jiřího VI., Alžbětu zastihla 6. února 1952 v Keni, na cestě po Asii a Africe, kterou podnikla spolu se svým manželem Philipem namísto churavějícího krále. Ihned se vrátila domů.
„Vypadá jako holčička, a stala se královnou,“ psal britský tisk před 70 lety o té osudové chvíli. Korunovace Alžběty ve Westminsterském opatství 2. června 1953 se stala první korunovací přenášenou v přímém televizním přenosu. Princ Philip musel odejít od námořnictva, aby mohl svou ženu doprovázet při reprezentačních povinnostech, kterých měla hodně. Stál jí věrně po boku od roku 1947, kdy se vzali, až do své smrti loni v dubnu.
Za dobu její vlády se v Británii vystřídalo 15 premiérů. Italských vlád zažila Alžběta II. celkem 62. Zažila také 7 papežů a 6 filmových agentů 007. Vládla 30 procent doby, kdy existují Spojené státy americké, a na trůnu zažila 13 z celkem 45 amerických prezidentů.
Panovnice, která spojovala
V politice si panovnice zachovávala striktní neutralitu, přesto byla považována za důležitý svorník jednoty země. Její věta před skotským referendem o nezávislosti v září 2014, že doufá, že voliči pečlivě zváží budoucnost, kterou navíc pronesla ve svém skotském letním sídle, byla pokládána za signál, že si královna odchod Skotska nepřeje.
„Vděčnost, úcta a hrdost. Tato slova shrnují můj vztah k lidem této země a celého společenství,“ prohlásila panovnice v projevu u příležitosti zlatého jubilea v roce 2002. V tom roce také zemřela její sestra, princezna Margaret.
Život panovnice jedné z nejmocnějších zemí světa odjakživa provázel silný smysl pro povinnost. Stisk její ruky byl prý překvapivě pevný. Měla ráda psy a koně, často jezdila na vyjížďky krajinou. Za svůj život odchovala víc než 30 psů svého nejoblíbenějšího plemene corgi.
Obdiv národa
Britové ctili svoji královnu jako symbol monarchie a popisují ji jako ženu oddanou svému poslání, panovnici obrovských zkušeností i smyslu pro humor, hluboce věřící, schopnou citovat z bible. Ale i jako ženu osamocenou uprostřed mašinérie dvora a matku, která si vyčítá, že kvůli státnickým povinnostem neměla dost času na výchovu svých dětí. I v této poloze ji zachytil oceňovaný seriál streamovací společnosti Netflix s názvem Koruna z let 2016 až 2021. Královně se podle médií docela líbil, i když popisy některých událostí byly podle ní „přehnaně dramatizovány“.
Mnohonásobná rekordmanka
Ve svých šestadevadesáti letech byla britská královna Alžběta II., která vládla 70 let a délka jejích cest dosáhla 42 obletů zeměkoule, rekordmankou v mnoha oblastech. Legendárním se stalo její video z roku 2012, kdy se konala olympiáda v Londýně, v němž se jejím partnerem stal James Bond v podání Daniela Craiga. Za svůj život pózovala pro asi 200 portrétů, u prvního jí bylo sedm let.
Alžběta II. byla nejdéle žijícím a nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách. Vládla přes neskutečných 70 let. Předchozí rekord v délce vlády držela její praprababička, královna Viktorie, a činil 63 let, sedm měsíců a dva dny (od 20. června 1837 do Viktoriiny smrti 22. ledna 1901). Ve svém věku byla Alžběta II. také nejstarším vládnoucím panovníkem na světě.
Jako královna navštívila Alžběta II. víc než 100 zemí, což je další rekord pro britského panovníka, a také absolvovala víc než 150 návštěv zemí společenství. Nejčastěji byla v Kanadě, celkem 22krát, a z evropských zemí nejčastěji ve Francii, jejímž jazykem bez problémů hovořila, a to 13krát. Její nejdelší cesta do zahraničí trvala 168 dní (od listopadu 1953 do května 1954) a navštívila na ní třináct zemí.
Aktivní královna
„Prohlašuji před vámi, že celý svůj život, ať už krátký nebo dlouhý, bude zasvěcen službě vám,“ pronesla Alžběta II. ještě jako princezna při svých 21. narozeninách. Za své vlády uskutečnila zhruba 21 000 schůzek, udělila „královský souhlas“ s asi čtyřmi tisíci zákony a přijala velké množství vysoce postavených osob v rámci 112 státních návštěv. Patřili k nim etiopský císař Haile Selassie v roce 1954, japonský císař Hirohito v roce 1971, polský prezident Lech Walęsa v roce 1991 a americký prezident Barack Obama v roce 2011. V Buckinghamském paláci se uskutečnilo přes 180 zahradních slavností, které navštívilo víc než 1,5 milionu hostů.
Britská královna zažila 15 premiérů, od Winstona Churchilla (1951 až 1955) až k Liz Trussové, kteří ji na pravidelných schůzkách, obvykle jednou týdně, informovali o hlavním vývoji aktuální situace v zemi. Panovnice se také setkala se třinácti z celkem čtrnácti amerických prezidentů, kteří vládli za dobu její vlády, od Harryho Trumana (1945 až 1953) až po Joea Bidena.
Jediný, s kým se nesetkala, byl Lyndon Johnson (1963 až 1969). Královna, hlava anglikánské církve, sama velmi pobožná a praktikující, se také na oficiálních návštěvách setkala se čtyřmi papeži, kterými byli Jan XXIII. v roce 1961, Jan Pavel II. v letech 1980, 1982 a 2000, Benedikt XVI. v roce 2010 a papež František v roce 2014.
Rodinné problémy
Nejednu těžkou chvíli připravila královně její rodina, a to i v poslední době. V polovině ledna musela odebrat svému synovi Andrewovi, který bývá označován za její nejoblíbenější dítě, vojenské tituly a královské záštity, protože byl obžalován ze sexuálního napadení v případě, který souvisí s kauzami zesnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina.
Vojenské hodnosti a další patronáty vrátil vloni v únoru Alžbětě II. i její milovaný vnuk, princ Harry, po svém rozhodnutí zřeknout se společně se svou manželkou Meghan královských povinností v lednu 2020.
Nejtěžší byl pro královnu patrně rok 1992, čtyřicátý rok na trůně, který sama označila za „annus horribilis“. Po sérii skandálů a rozpadu manželství jejích tří dětí následoval v listopadu toho roku ještě požár královského hradu Windsor. A v prosinci oznámil prvorozený princ Charles a jeho manželka Diana odloučení. Dopis, kterým Alžběta II. v prosinci 1995 vyzvala Charlese k rozvodu s Dianou, patřil údajně k jejím nejtěžším státnickým krokům. Pár se rozvedl půl roku nato. Horké chvilky jí připravili i další členové královské rodiny, třeba její bohémská sestra Margaret.
Nezapomínala na svůj lid
Za dobu své vlády královna rozeslala celkem asi 300 000 gratulací Britům, kteří dovršili věku sto let, a asi 900 000 gratulací párům, které oslavily diamantovou svatbu (60 let). Ona sama byla vdaná víc než 73 let za prince Philipa, který zemřel loni v dubnu. Délka jejího manželství je dalším rekordem britského panovníka.
Panovnice, která šla s dobou
Alžběta II. jako první britský panovník v roce 1986 navštívila Čínu a 16. května 1991 vystoupila v americkém parlamentu. Svůj první e-mail poslala panovnice 26. března 1976 během návštěvy výzkumného centra na ministerstvu obrany. První oficiální internetové stránky Buckinghamského paláce založila v roce 1997. O sedm let později zveřejnila svůj první tweet. První příspěvek na instagramu publikovala v roce 2019.
Bond a jeho královna
Alžběta II. je jedinou panovnicí, která (téměř) skočila padákem s Jamesem Bondem, a to v krátkém videu k zahájení olympijských her v Londýně v roce 2012. V tomto videu Craig jako agent James Bond vejde do královniny pracovny, královna pronese: „Dobrý večer, pane Bonde,“ a nechá se odvést k vrtulníku, který ji za Bondova doprovodu dopraví na olympijský stadion ve Stratfordu.
Když krátký film při zahajování olympijských her skončil, objevil se nad stadionem skutečně vrtulník, ze kterého vyskočili dva kaskadéři oblečení jako královna a Bond. Když se snesli na zem, skutečná královna vešla za bouřlivého potlesku na stadion, ovšem za doprovodu manžela.
Podle tehdejšího ředitele oddělení dramatických pořadů BBC Nicholase Browna panovnice podala při natáčení bezchybný výkon. „Zvládla to na prvním záběr… Je to profesionálka,“ řekl Brown. V dubnu následujícího roku obdržela Alžběta II. čestnou cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) za svou podporu filmovému průmyslu, ale také za překvapivé ztvárnění „nejpamátnější Bondgirl“ na olympijských hrách v Londýně.
Barbie Alžběta
Britská královna dostala od amerického výrobce hraček Mattel při příležitosti 96. narozenin vlastní panenku Barbie. Panenku hračkářský gigant nechal navrhnout podle oficiálního portrétu královny, který vznikl před deseti lety, kdy se slavilo 60 let od Alžbětina nástupu na trůn. Barbie tak má typický účes, tiáru, dlouhé slonovinové šaty a modrou šerpu. Mattel se snažil napodobit i ty nejmenší detaily jako například šperky, brože a řády, které měla královna připnuté na šerpě a šatech.
Hlavní milníky života britské královny Alžběty II.
21. dubna 1926 – narozena v Londýně.
12. prosince 1936 – stala se následnicí trůnu po nečekané abdikaci krále Edwarda VIII. kvůli rozhodnutí oženit se s rozvedenou ženou. Na trůn nastupuje Alžbětin otec jako Jiří VI.
20. listopadu 1947 – provdala se za vzdáleného bratrance Philipa Mountbattena, poručíka námořnictva původem z Řecka.
14. listopadu 1948 – narodil se jí první syn Charles. Královský pár měl později ještě tři další děti: Annu, Andrewa a Edwarda.
6. února 1952 – ve věku 25 let nastoupila na trůn po smrti svého otce Jiřího VI., který zemřel na rakovinu plic ve věku 56 let. Její korunovace ve Westminsterském opatství se uskutečnila 2. června 1953.
1982 – poprvé za 450 let se britský panovník, hlava anglikánské církve, setkává s hlavou římskokatolické církve, papežem Janem Pavlem II. Královna též vzdala poctu britským silám v kontroverzním vánočním poselství po válce Británie s Argentinou o Falklandy.
1992 – podle královny „annus horribilis“. Tři z jejích dětí opustily své protějšky a hrad Windsor zachvátil ničivý požár.
1994 – Historická návštěva královny Alžběty II. v Rusku.
27. – 29. března 1996 – třídenní státní návštěva Alžběty II. v ČR, historicky první oficiální návštěva britského panovníka v českých zemích.
31. srpna 1997 – královna byla kritizována za svou zdrženlivou reakci v rozporu s emocemi národa po smrti oblíbené princezny Diany.
6. února 2002 – zlaté jubileum. Devátého února umírá sestra Alžběty II., princezna Margaret, ve věku 71 let, 30. března umírá královna Alžběta, královna matka.
6. února 2012 – diamantové jubileum. Královna zahajuje letní olympijské hry.
9. září 2015 – stala se nejdéle vládnoucím panovníkem na britském trůnu v dějinách.
9. dubna 2021 – ve věku 99 let zemřel její milovaný choť, princ Philip.
6. února 2022 – dosáhla platinového jubilea (70 let na trůnu).
21. února 2022 – Buckinghamský palác oznámil, že se královna nakazila covidem. Příznaky údajně připomínaly mírné nachlazení.
2. června 2022 – slavnostní vojenský průvod v centru Londýna zahájil čtyřdenní oslavy 70. výročí vlády britské královny Alžběty II.
6. září 2022 – sedmačtyřicetiletá bývalá ministryně zahraničí Liz Trussová se stala britskou premiérkou. Královna Alžběta II. ji do funkce jmenovala na skotském zámku Balmoral, kde zhruba o hodinu dříve přijala rezignaci Borise Johnsona. Po Margaret Thatcherové a Therese Mayové je Elizabeth Trussová třetí ženou v čele britské vlády a 15. ministerským předsedou za dobu vlády Alžběty II.
7. září 2022 – britská královna Alžběta II. odložila schůzku se svými poradci z takzvané královské rady, protože lékaři jí doporučili odpočinek.
8. září 2022 – lékaři prohlédli britskou královnu Alžbětu II. a její zdravotní stav je znepokojil. Panovnice by podle nich měla zůstat pod lékařským dohledem. Za královnou se sjíždějí členové královské rodiny.