Socialistický autoritářský režim ve Venezuele, který tamní obyvatelstvo prakticky vyhladověl, se bortí. Do dění kolem země s největšími ropnými zásobami na světě se zapojily Spojené státy a Rusko.
Ulice venezuelské metropole Caracasu a dalších měst včera zaplavily desetitisíce demonstrantů. Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, který je lídrem opozice vůči prezidentovi Nicolási Madurovi, se pak před davem svých stoupenců prohlásil úřadujícím prezidentem. Jako prozatímní hlavu státu ho brzy na to uznal americký prezident Donald Trump, následovaný Organizací amerických států. Připojilo se také několik latinskoamerických zemí. Maduro mezitím požádal armádu, aby v zemi „udržela jednotu a disciplínu“.
Rusko dnes vyslalo varování Spojeným státům před intervencí do Venezuely. Kritizovalo také uznání venezuelského opozičního vůdce Washingtonem. Podle Moskvy dění ve Venezuele dosáhlo kritického bodu a hrozí krveprolití. Evropská unie vyzvala Caracas k vypsání svobodných voleb.
Případnou intervenci ve Venezuele dosud oficiálně nezmínil žádný z vysoce postavených amerických politiků. Prezident Donald Trump nicméně uvedl: „Pokud Maduro a jeho lidé odpoví násilím, pokud se rozhodnou uškodit komukoli z členů parlamentu, pro USA jsou na stole všechny možnosti, co se týče odvetných opatření.“ Podobně se Trump vyjádřil už v roce 2017, když venezuelský režim čtyři měsíce tvrdě potlačoval protivládní protesty.
Česká diplomacie bude podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka své kroky koordinovat s Evropskou unií. Podobně se podle agentury Reuters vyslovila také Francie.