Dnes už není tajemstvím, že v zákulisí probíhají ostré spory mezi Andrejem Babišem a ČSSD o postupu proti epidemii koronaviru. Zatímco družina ANO stále nepřipouští vážnější pochybení, ČSSD se začíná proti premiérovi a jeho ministru Vojtěchovi vymezovat. Ostře je zkritizoval exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Vláda stále přitvrzuje a přidává nová restriktivní opatření. Situace se mění ze dne na den, přičemž tyto kroky dosud podporuje i opozice. Současně vychází najevo, že uvnitř vládní koalice probíhají střety o další strategii postupu. Andrej Babiš nadřadil svoji sebeprezentaci nade vše. Dlouho blokoval návrhy odborné sféry, která doporučovala rychlejší a důraznější kroky k zamezení šíření nákazy.
Střet o termín stavu nouze
S odstupem času se jeví jako prozíravější přístup ministra vnitra Jana Hamáčka, který už 2. března navrhoval vyhlášení nouzového stavu. Premiér Babiš k tomu tehdy neviděl žádný důvod. Dnes je při dynamice náběhu epidemie viditelné, že vláda ztratila cenných deset dní. Stav nouze umožňuje rychlé přijímání jinak nestandardních kroků mimo režim zákona o veřejných zakázkách a další legislativy.
Tady už není možnése na nic vymlouvat. Proto se dnes katastrofálně opožďují dodávky ochranných pomůcek, dokonce i pro lékaře a sestry v první linii a jejich pacienty. Situaci komplikuje i nepřipravenost testování a přílišná svázanost zdravotnického systému přebujelým centralismem a státní byrokracií.
Ke zlomu došlo na jednání vlády 15. března, kdy byl konečně aktivován Ústřední krizový štáb. Jeho ustavení dlouho z prestižních důvodů brzdil premiér, který podceňoval vážnost situace. Jenže se záhy ukázalo, že pokus jeho marketingového týmu vytvořit ze šéfa ANO ošlehaného kormidelníka, který ví, jak na to, skončil karikaturou na úrovni skečů generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše v Červeném Hrádku.
Babiš versus Hamáček
Premiér prosadil do čela Ústředního krizového štábu náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Ten je sice uznávaným epidemiologickým odborníkem, ale statut štábu původně přisuzoval jeho vedení ministru vnitra.
Andrej Babiš však nestál o to, aby se více profiloval Jan Hamáček, jelikož by byl upozaděn jeho virtuální obraz manažera, který vše řídí a kontroluje – i když vůbec netuší, co se děje v terénu. Ministři ANO proto schválili změnu statutu, kdy premiér může pověřit vedením kteréhokoli ministra nebo člena štábu.
Ministři za ČSSD se zdrželi hlasování. Podle zákulisních informací portálu Seznam.cz byla související debata velmi vzrušená a padala i slova o konci vlády. Nakonec Hamáček ustoupil, ale od té doby se posunul způsob komunikace ČSSD. Dnes působí civilněji a realističtěji než Babišova chaotická kakofonie.
Zaorálkova omluva za vládu
Zatímco premiér opakovaně lhal, že zdravotníci mají dostatek respirátorů a roušek, což ostatně není pravda ani dnes, ministr kultury Lubomír Zaorálek se veřejnosti 17. března omluvil. „Zcela OTEVŘENĚ je nutné přiznat nedostatek roušek a respirátorů. Miliony kusů zdravotnického materiálu by měly dojít v řádu dnů, přesto však cítím potřebu se za vládu OMLUVIT veřejnosti,“ uvedl na Twiteru.
Je to nezvyklý tah, jelikož premiér Babiš do té chvíle neviděl k přiznání takto vážného pochybení důvod. Zaorálek připomíná, že i proto ČSSD už dříve navrhovala vyhlášení nouzového stavu, ale nepodařilo se ho kvůli odporu ministrů ANO prosadit.
Zároveň do médií unikají informace, že opožděnou dodávku ochranných pomůcek z Číny zařídil Hamáček a jeho tým, jelikož „neschopné“ Ministerstvo zdravotnictví v této své povinnosti selhalo.
Další dějství proběhlo v Senátu. Horní komora přijala usnesení, ve kterém senátoři vládu kritizují, že nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí situace, podcenila komunikaci, a tím podryla důvěru v instituce státu a jejich schopnost obstát v náročných situacích.
Zároveň se opřeli do premiéra Babiše, že oddaloval nasazení zákonných standardních mechanismů krizového řízení a nepostupoval v souladu s právním řádem České republiky tím, že včas neaktivoval Ústřední krizový štáb.
Pro toto usnesení hlasovalo i několik senátorů ČSSD, zatímco ministr Vojtěch nadále obhajoval svůj resort podle šablony „postupovali jsme aktivně, nemyslím si, že bychom něco podcenili, problémy mají i jiné země“.
Fatální selhání ministra Vojtěcha
Podobnou optikou jako Senát se paradoxně vůči Babišovi a Vojtěchovi ostře vymezil bývalý sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v Deníku Referendum.
„Pokud něco vládě a Ministerstvu zdravotnictví vyčítám, tak je to nedostatečná připravenost na pandemii,“ říká Němeček v rozporu s mantrou ministra Vojtěcha. „Bylo chybou, že v předstihu nevytvořila dostatečné zásoby zdravotnického materiálu. A za chybu považuji i to, že Ministerstvo zdravotnictví v době, kdy se virus začal šířit i na našem území, rozhodlo o zastavení běžného zásobování nemocnic s tím, že to celé zařídí samo. Což zkrátka nemůže vůbec fungovat.“
Němeček tak naráží na vážný problém, že vláda rozbila fungující trh ve snaze centralizovat nákupy. Tím zabrzdila rychlejší dodávky chybějících ochranných pomůcek, což přispělo k jejich kritickému nedostatku ve zdravotnickém sektoru.
„Jde o fatální selhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Neodhadl své síly a schopnosti a zbytečně si uzurpoval agendu, v níž se nevyznal. Navíc spolu s premiérem Andrejem Babišem všechny velkohubě ujišťoval, že má věc pod kontrolou. Zpoždění, které způsobili, ohrožuje tisíce lidí pracujících ve zdravotnictví,“ dodává exministr.
Babiš demontoval stát
Němeček se opřel i do komunikace vlády. „Vystoupení premiéra Andreje Babiše i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyvolávala spíše nedůvěru. Byl to takový mix sebevědomého marketingu a očividného neporozumění věci. Nejen odborníci, ale všichni najednou viděli, že ani jeden zdravotnictví vůbec nerozumí,“ říká. Pozastavuje se nad chaosem, kdy vláda překotně měnila svá opatření a lakovala situaci narůžovo.
„Premiérovým cílem není přijímat v krátkém čase co nejlepší opatření, která by krizi potlačila, ale posilovat vlastní PR. Zřejmě se obával, že by jej Jan Hamáček mediálně zastínil, a proto vsadil na úředníka, aby mohl držet prst na tepu doby a vytřískat z pandemie politický kapitál,“ kritizoval Němeček i způsob ustavení Ústředního krizového štábu.
Podle bývalého ministra to vypovídá o metodách, které premiér používá. Zabývá se drobnostmi a chce rozhodovat úplně o všem, protože nikomu nevěří. „Znovu to poukazuje na způsob, jakým zemi vede a jaké lidi dosazuje do čela resortů. Během jeho vládnutí byl stát do značné míry demontován a dnes se to projevuje v plné nahotě.“
Svatopluk Němeček popsal situaci otevřeně a bez příkras, což je jednou z indicií sílícího napětí mezi ČSSD a ANO. Podporuje přijímané kroky vlády, ale obává se další improvizace. „Doufám, že zdravotnictví Babišovo a Vojtěchovo působení přežije,“ uzavírá. Nezbývá než doufat společně s ním.