Vojenský bloger s účtem Kanal vizioněra si na síti Telegram stěžuje, že ve vývoji bezpilotních letounů v Rusku nastala krize. I když je to podle něj „zbraň vítězství“ a „nejdůležitější druh vojsk v moderní válce“, úřady na vývoj dronů seškrtaly peníze. „Kanal vizioněra“ píše Igor Semenov, analytik a politolog ze Saratova.
Na dronech podle autora „do značné míry závisí výsledek války“. Nicméně „jedna z nejperspektivnějších oblastí v mírové ekonomice se pro ruskou vládu ocitla na hladovém přídělu“. „Její priorita ve financování národních projektů byla snížena na minimum. Je to hloupost, nebo zrada?“ ptá se bloger.
Podle kanálu „Suverénní ekonomika“ na Telegramu výzkumné a vývojové aktivity v oblasti bezpilotních letounů přišly o velké množství finančních prostředků. V letech 2025 až 2027 bude na federální projekt „Vývoj, standardizace a sériová výroba bezpilotních letounů a jejich komponent“ vyčleněno o 82 miliard rublů méně, než se plánovalo. Z těchto peněz mělo být 32 miliard vynaloženo na rozvoj výzkumných a výrobních center. Federální financování v rámci národního projektu se snižuje o více než 70 procent.
„Tato absurdita má jediné racionální vysvětlení: výsledky většiny domácích projektů vývoje bezpilotních letounů byly shledány neuspokojivými, perspektivní projekty nejsou přesvědčivé, mnohá výzkumná a výrobní centra jsou mlčky uznávána jako zdroj rozpočtových prostředků a žádná nová, která by je nahradila, nevznikla,“ stěžuje si autor.
Bloger konstatuje, že „Rusko má s bezpilotními letouny obrovský problém“ a je prý nejvyšší čas vytvořit nouzové národní protikrizové centrum pro bezpilotní letouny. To by mělo být „otevřené pro jakékoli návrhy z ‚lidové‘, dobrovolnické, nevládní sféry“.