Vědci se chystají použít umělou inteligenci k analýze skenů mozku. Jejich cílem je vyvinout nástroj, který by dokázal předpovědět riziko demence. Počet lidí s touto nemocí se podle odhadů do roku 2050 ztrojnásobí.
Výzkumníci z University of Edinburgh a University of Dundee budou zkoumat CT a MRI skeny pacientů ze Skotska zachycené během více než deseti let v rámci globálního výzkumu s názvem NEURii, a to pomocí umělé inteligence. Celkem tak projde vědeckou analýzou více než milion skenů mozku.
Tým vědců použije umělou inteligenci a strojové učení k porovnání obrazových dat s propojenými zdravotními záznamy a pokusí se najít vzorce, které by mohly lékařům pomoci lépe určit riziko rozvoje demence.
Odborníci předpokládají, že na celém světě se do roku 2050 počet lidí žijících s demencí téměř ztrojnásobí na 153 milionů. Současně také varují, že toto číslo může způsobit rychle rostoucí hrozby pro systémy zdravotní a sociální péče.
Nyní se tedy vědci snaží vyvinout digitální nástroje, jenž by mohli radiologové používat při skenování pacientů, čímž by určili riziko demence a souvisejících stavů mnohem rychleji. „Tento nový soubor dat bude velmi užitečný pro neurologické výzkumníky. Pokud vytvoříme úspěšný důkaz koncepce, budeme mít sadu softwarových nástrojů, které budou hladce a nenápadně integrovány s rutinními radiologickými operacemi, které pomohou klinickému rozhodování a co nejdříve upozorní na riziko demence,“ vysvětloval pro The Guardian odborník na umělou inteligenci a lékařské zobrazování profesor Emanuele Trucco.
Dále pak doplnil, že naskenováno má být asi 1,6 milionů snímků. „Lepší využití jednoduchých skenů mozku k předpovědi demence povede k lepšímu pochopení demence a potenciálně dřívější diagnóze jejích příčin, což zase povede k rozvoji nové a jednodušší léčby. V současné době je léčba demence drahá a má nejisté výsledky. Pokud se nám podaří shromáždit data od velké skupiny lidí s vysokým rizikem, kteří poté dají souhlas k účasti ve studiích, můžeme skutečně začít vyvíjet nové způsoby léčby,“ sdělil spoluvedoucí projektu, profesor Will Whiteley z Edinburského centra pro klinické mozkové vědy.