I přesto, že od potopení parníku Titanik uplynulo více než 100 let, stále je co objevovat. Ve vraku slavné lodi na dně Atlantického oceánu byl nalezen zlatý náhrdelník vyrobený ze zubu, který pochází z prehistorického žraloka. Experti teď doufají, že pomocí umělé inteligence dokáží rozluštit, komu patřil, informoval portál IFL Science.
Odborníci mají v plánu náhrdelník vrátit potomkům původních majitelů. Nález hodnotného pokladu oznámila soukromá společnost Magellan, která se zabývá podvodním skenováním vraku Titaniku.
Vědci díky skenování v reálné velikosti získali dosud nejvěrnější snímky, včetně trojrozměrného modelu celé zaoceánské lodi, která od svého ztroskotání v roce 1912 spočívá na dně severního Atlantiku v hloubce téměř čtyř kilometrů. Díky zveřejněným snímkům tak lidé mohou získat dosud nejpřesnější představu o podobě nejslavnějšího vraku lodi na světě.
Titanic je podle nich opravdu rozlomen na polovinu, přičemž přední a zadní část jsou od sebe vzdáleny zhruba 800 metrů. Vrak lodi podle snímků obklopuje obrovské množství trosek.
Právě na jedné z fotografií si odborníci všimli tyrkysově zlatého náhrdelníku, který je vyrobený ze zubu megalodona, obrovského prehistorického žraloka, který žil asi před 23 až 3,6 miliony lety. „Je to úžasný objev. Všeobecně se neví, že mezi přídí a zádí je pole trosek s rozlohou osmi kilometrů čtverečních. To se nám podařilo podrobně zmapovat,“ popsal šéf firmy Magellan Richard Parkinson.
Šperk však výzkumníci nemohou ze dna oceánu vytáhnout. Brání tomu dohoda mezi Velkou Británií a Spojenými státy americkými, na základě které je zakázáno odnášet z místa neštěstí artefakty. Doufají však, že se jim pomocí umělé inteligence podaří vystopovat původní majitele a jejich žijící potomky. Technologie bude analyzovat záběry cestujících nastupujících na loď, skenovat je a následně rozpoznávat tváře, popsali vědci.