Švédským vědcům se podařilo proniknout do tajemství „výroby“ pavoučího vlákna, nejpevnějšího přírodního materiálu, jaký existuje. Jeho unikátnost podle nich spočívá v tom, že pavučinu tvoří osmnáct druhů proteinů poskládaných ve třech vrstvách. Nový objev by se dal využít v medicíně nebo v textilním průmyslu.
„Překvapilo nás, že pavučina obsahuje takové množství proteinů, některé pro nás úplně neznámé,“ řekla televizi SVT profesorka veterinární biochemie Anna Risingová ze Švédské zemědělské univerzity (SLU).
Pavouk se v umění spřádat odolná vlákna zdokonaluje 400 milionů let a vědci se ho v tom pokoušeli dlouho a spíše neúspěšně napodobit. Nyní výzkumníci ze SLU v Uppsale zjistili, že křižák mostní v snovací žláze produkuje 18 různých bílkovin.
„Domnívali jsme se, že vlákno obsahuje jen málo proteinů,“ vysvětlila Risingová, v čem je studie, kterou publikoval časopis Science Advances, přelomová. Kromě toho vědci zjistili, že pavoučí vlákno nemá homogenní strukturu, ale skládá se ze tří různých vrstev.
Mohou nahradit nervy
„Teď chceme vyrobit umělé pavoučí vlákno, které se bude chovat přesně jako to přírodní,“ uvedla vědkyně. Využít by se dalo ve spoustě oblastí. V lidovém léčitelství pavučiny tradičně pomáhají při hojení ran, uměle vytvořená vlákna by mohla sloužit například k výrobě implantátů podporujících v těle proces regenerace.
„Buňky rády vyrůstají na těchto materiálech, takže to má velký potenciál,“ řekla Risingová. Jako příklad uvedla poranění nervů, při němž by se daly některé jejich části nastavit právě uměle vyrobeným pavoučím vláknem.
Další využití by vlákna odolnější než kevlar, z něhož se vyrábějí třeba neprůstřelné vesty, našla v textilním průmyslu. „Ten je v současné době problematický, protože používá velké množství vláken na bázi plastů. Pavučiny jsou ale vyrobeny výhradně z obnovitelných složek,“ uvedla vědkyně.
Zadní část pavoučího těla se skládá ze tří zón, v nichž se nacházejí různé snovací žlázy produkující hedvábná vlákna, která pavouk používá k různým účelům. To nejsilnější tvoří kostru pavučiny, další slouží k zesílení sítě a k její roztažitelnosti. Existují také speciální vlákna k omotání kořisti.