Fakt, že prozatím není známé, jak dlouho vakcína proti koronaviru působí v těle člověka, vyvolává obavy. S horizontem půl roku operovala většina laboratoří, ale co bude dál? Vědci proto vyvíjí novou vylepšenou vakcínu, která by měla větší účinnost na zmutované kmeny. Předpokládají ale, že nakonec nebude potřeba.
Očkování vakcínou od biotechnické společnosti Moderna se hojně používá i u nás. V USA v těchto laboratořích pracují na vylepšené verzi vakcíny, která by mohla zabránit šíření britských či jihoafrických mutací. Součástí vývoje je i snaha zjistit, jak dlouho vydrží současně používaná vakcína a co s člověkem udělá aplikování třetí dávky. Současné výzkumy ukazují, že dostupné vakcíny jsou sice proti mutacím méně účinné, i tak ale zabraňují infekci nebo tlumí příznaky.
„Rok zpátky jsem testoval, zda je vakcína od Moderny bezpečná. Přiznám se vám, že je. Teď jsem na mé očkovací výročí dostal už třetí dávku,“ řekl pro CNN Ian Haydon, vědec a komunikační specialista z Washingtonské univerzity. Aplikaci třetí dávky považuje za experiment, díky kterému odhalí, zda vakcína ještě více posílá imunitu a zda je její další aplikace bezpečná.
Ačkoliv se vědci obávají, že účinnost vakcíny nepřesáhne půl roku, žádná rozsáhlá studie to zatím nepotvrdila. Lidé mají strach zejména z toho, že se koronavirus projeví jako vir, na který je potřeba očkování každý rok nové, a to jak proto, že kmeny rychle mutují, tak i proto, že imunita z vakcíny rychle odezní.
Naopak některé výzkumy ukazují, že vakcína může mít daleko delší dobu trvání. „Zatím nevíme, zda bude vylepšená verze vakcíny vůbec potřeba. Každopádně se na ní pracuje a testuje se, aby byla v nouzi hned po ruce,“ popsal Haydon.
Důvodem, proč se lidé obávají uplynutí působnosti očkovací vakcíny, je fakt, že většina testovacích studií operovala právě s horizontem půl roku. Experti ale tuto myšlenku vyvrací a upozorňují, že pouze neexistuje dostatek výzkumů, které by mohly dobu účinnosti vakcíny přesně specifikovat. To znamená, že nejdelší doba, během které byli otestovaní dobrovolníci sledování, byla půl roku.
Americká společnost Pfizer uvedla, že jejich vakcína má i po uplynutí šesti měsíců účinnost 91 %. „Nepřekvapilo by mě, kdybychom za rok zjistili, že jsou současné vakcíny proti viru stále účinné. Je klidně možné, že zrovna vakcína proti koronaviru je ta, kterou se naočkujeme pouze jednou,“ doufá imunolog a vakcinační expert Scott Hensley z Pensylvánské univerzity.