Stále není zcela jasné, co všechno dokáže napáchat covid-19 ve chvíli, když udeří. Ještě méně informací mají ovšem odborníci o tom, co by mohl znamenat pro nakažené v jejich budoucím životě. Podle listu Daily Mail se nyní světoví vědci zabývají studií, která má zjistit, zda nebude po prodělání koronavirové nákazy zvýšené riziko, že budou mít vyléčení lidé poškozený mozek.
Britští a američtí vědci v současnosti plánují rozsáhlou globální studii, která by se zabývala možností, že virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, zasahuje mozek. Konkrétně zda by mohl po několika letech po prodělání infekce vést ke ztrátě poznávacích funkcí.
Mezi ně patří třeba schopnost řešit problémy, posuzovat skutečnost a fikci či pochopit informace. V horším případě by koronavirus údajně mohl vyvolat i Parkinsonovu či Alzheimerovu chorobu.
Nyní se sice žádné důkazy o tom, že by tyto těžké nemoci mohl covid-19 vyvolávat, neobjevují, ale je již jasné, že mozek napadnout umí. „Od pandemie chřipky v letech 1917 a 1918 je mnoho chřipkových onemocnění spojeno s poruchami mozku,“ uvedl Dr. Gabriel de Erausquin z Texaské univerzity. „Mezi tyto respirační viry patřily H1N1 a SARS-CoV. Je také známo, že virus SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19, ovlivňuje mozek a nervový systém,“ dodal.
Pokud by se bral covid-19 jako obdobný virus, jako je ten chřipkový, bylo by riziko poškození mozku skutečné. Už před osmi lety totiž harvardský výzkum prokázal, že spojitost mezi Alzheimerem a chřipkou existuje. O novém koronaviru zatím odborníci vědí, že může působit na nervový systém, způsobovat mozkové mrtvice a dokonce i ochrnutí.
Současná studie bude probíhat ve spolupráci univerzity v Texasu s vědci z britské University of Leicester a Queen’s Medical Center v Nottinghamu. První výstupy z ní jsou plánovány na rok 2022.