Teleskop Jamese Webba, největší a nejvýkonnější dalekohled, který byl kdy vypuštěn do vesmíru, je „vlajkovou lodí současné astrofyziky“. Jeho rychlost a přesnost znamená obrovský průlom v kosmologii, doslova úplně novou éru. Teleskop je společným projektem americké NASA, evropské ESA a Kanadské kosmické agentury (CSA) a na jeho konstrukci pracovaly desítky let týmy z celého světa. K vývoji citlivé optiky přispěli i čeští vědci.
Přístroje, které astronomové používali doteď, včetně slavného Hubbleova teleskopu, nedokázaly prohlédnout skrz konec optického vesmíru, neuměly se podívat do infračerveného spektra, které vypovídá o nejranějších strukturách vesmíru. Každé vesmírné těleso má totiž svůj „spektrální podpis“. U těch nejvzdálenějších a nejstarších jsou to právě infračervené vlny různé délky. Čím dál se totiž ve vesmíru díváme, tím hlouběji v čase se ocitáme. Než k nám světlo z hvězdy, kterou pozorujeme, doletí, nemusí tam daná hvězda už dávno být. Vidíme minulost, ne současnost. Můžeme se tak teoreticky podívat téměř na samý počátek prostoru a času, do chvíle těsně po velkém třesku. „Webbův teleskop tedy dokáže zobrazit okamžiky formování úplně prvních hvězd ve vesmíru a také prvních galaxií. Sestrojili jsme stroj času,“ řekl na konferenci NASA vedoucí projektu John Mater. Snímky, které teleskop pořídil nyní, jsou úžasné nejen samy o sobě, ale také příslibem záběrů budoucích. Zatím jsme viděli jen maličký výřez oblohy jižní polokoule. Teď ale budou mít vědci k dispozici nové detailní snímky z vesmíru každý týden.
Na rozdíl od Hubbleova teleskopu je také JWS teleskop umístěn až daleko za oběžnou drahou Měsíce, takže může pořizovat snímky vesmírných těles z místa bez rušivých atmosférických a radiových interferencí, prosté „šumu“ ze Země. První návrh projektu vznikl už před 33 lety, stavba zařízení trvala 20 let. Na oběžnou dráhu vynesla teleskop raketa Arianne už 25. prosince 2021, k vědeckým účelům byl ale připraven až nyní. A čekání stálo za to.
Pořízené snímky umožnily vědcům nahlédnout do hlubokého vesmíru s velkým rozlišením a ostrostí i díky českým vědcům: Za jeho magnetickou funkčnost odpovídali…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.