Celý lidský genom uložili britští vědci na 5D paměťový krystal. Od tohoto kroku si slibují, že by mohl v budoucnosti zabránit vymření lidstva. Vyvinutý krystal by pak mohl posloužit také k vytvoření záznamu rostlinných a živočišných druhů, kterým hrozí vyhynutí.
Tým britských výzkumníků z Optoelectronics Research Centre University of Southampton vyvinul krystal, na nějž poté uložil kompletní lidský genom. Podle CNN je schopný pojmout až 360 terabajtů informací po miliardy let a zároveň odolá extrémním podmínkám, včetně mrazu, požáru, nárazové síly a teploty až 1000 stupňů Celsia.
Experti popisují uložiště dat na krystalu jako 5D, jelikož informace jsou převedeny do pěti různých dimenzí jeho nanostruktur, a to do výšky, délky, šířky, orientace a polohy. „5D paměťový krystal otevírá možnosti pro další výzkumníky k vybudování věčného úložiště genomických informací, z něhož by mohly být obnoveny složité organismy, jako jsou rostliny a zvířata, pokud to věda v budoucnu dovolí,“ řekl profesor optoelektroniky Peter Kazansky, který tým výzkumníků vedl.
Krystal je zatím uložen v archivu Memory of Mankind v solné jeskyni v Rakousku. V roce 2018 již Kazansky se svým týmem použil technologii paměťových krystalů k uložení trilogie sci-fi knih Isaaca Asimova s názvem Foundation. Ty byly později vypuštěny do vesmíru na palubě Tesla Roadster.
Stejná technologie byla rovněž použita k ukládání hlavních dokumentů z lidské historie, a to včetně Všeobecné deklarace lidských práv a Magna charta libertatum. Začátkem letošního roku potom vědci zveřejnili plán na ochranu pozemských druhů v kryogenním biouložišti na Měsíci, jehož cílem je zachránit druhy v případě katastrofy na Zemi.