
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Výzkumný tým ze švédského Institutu Karolinska zjistil, proč mozek některých lidí stárne rychleji, což u nich vede k nemocem a poruchám paměti. Díky moderní technologii za pomoci umělé inteligence vědci našli spouštěcí mechanismus, který přispívá k rozvoji Alzheimerovy choroby a dalších typů demence.
„Přestože jsou nyní k dispozici nové léky na Alzheimerovu chorobu, nepomáhají všem nemocným s demencí. Proto jsme chtěli prozkoumat, co může zvýšit odolnost mozku vůči stárnutí,“ řekla výzkumnice Anna Marsegliaová.
Dřívější studie již prokázaly, že největším rizikovým faktorem je vysoký věk. Podle švédského Centra pro demenci se pravděpodobnost vzniku demence výrazně zvyšuje po 65. roce věku. Nový výzkum ale ukázal, že to, co zdraví mozku pravděpodobně zhoršuje, je špatný stav kardiovaskulárního systému.
Vědci použili speciální nástroj umělé inteligence k analýze snímků mozku 739 kognitivně zdravých sedmdesátníků, z nichž 350 byli muži. Mozky byly snímkovány pomocí magnetické rezonance. Na základě obrazového materiálu pak výzkumníci prostřednictvím algoritmu založeného na umělé inteligenci odhadli biologický věk zobrazeného orgánu.
Došli přitom k významným rozdílům mezi biologickým a skutečným, tedy chronologickým stářím. Fakt, že některý mozek „vypadá mladší“, vypovídá podle vědců o existenci mechanismů odolnosti.
Pomůže chůze či práce na zahradě
Snímky ve studii byly doplněny různými testy a otázkami na životní styl účastníků výzkumu – množství fyzické aktivity, sociální kontakty a konzumaci alkoholu. „Podstoupili zobrazení mozku, kognitivní testy, hodnocení zdravotního stavu a odběr krve, aby nám pomohli odpovědět na otázku, co ovlivňuje stárnutí našeho mozku a proč se některé mozky zdají být odolnější než jiné,“ vysvětlila Marsegliaová.
Studie ukázala, že mozek, který vypadá biologicky starší, mají lidé – bez ohledu na pohlaví – se zánětem a poškozením kapilár, vysokým krevním tlakem či cukrovkou. „Může to vést ke kognitivním problémům, ale nemusí to být nevratné. Změny životního stylu, jako je pravidelné fyzické cvičení, mohou pomoci ‚zachovat‘ strukturu mozku, a to i v případě přítomnosti rizikových faktorů demence,“ řekla výzkumnice.
Jednoduše řečeno – faktory, které negativně ovlivňují cévy, mohou také způsobovat, že mozek vypadá starší. „Z toho vyplývá, že je důležité chránit cévy a tím i mozek, například udržováním stabilní hladiny cukru v krvi.“
Pokud nejsou cévní rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka nebo srdeční onemocnění správně kontrolovány, může to vyústit ve snížení přítoku krve do mozku. Následně mimo jiné hrozí, že se v něm začnou hromadit bílkovinné usazeniny charakteristické pro Alzheimerovu chorobu.
Anna Marsegliaová kromě klasických rad typu nekouřit, omezit konzumaci alkoholu a zdravě jíst doporučuje být fyzicky aktivní. „To neznamená, že lidé musí každý den chodit do posilovny nebo se věnovat intenzivnímu cvičení. I lehké relaxační aktivity, jako je chůze nebo práce na zahradě a jakákoli další činnost, která zahrnuje fyzický pohyb, může být prospěšná.“