Ve filmech jako „Star Wars“ se hojně vyskytují hologramy, které vydávají zvuky. Lidé jsou vnímáni jako 3D postavy, které mohou mluvit a můžete se jich dokonce dotknout. Sáhnout si na hologram je zatím mimo možnosti naší techniky. To se ale možná brzo změní, protože nová technologie se tomu už blíží.
Skupina vedená Ryujiem Hirayamou z University of Sussex v Brightonu je schopna vytvářet 3D obrazy a zároveň produkovat zvuk a dotykový signál.
Funguje to tak, že vědci umístili do kvádru nahoře a dole 256 ultrazvukových reproduktorů vzdálených od sebe 20 centimetrů. Prvky označované jako snímače vytvářejí zvukový tlak dostatečný k levitaci malé polystyrenové koule.
Jak se zvukový tlak mění, míček se pohybuje extrémně vysokou rychlostí po místnosti. Rychlost je tak vysoká, že ji lidské oko nepostřehne. Systém běží na frekvenci 40 kilohertzů, zatímco lidské oko nedokáže samostatně rozlišovat již obrázky s frekvencí 18 Hertzů a vnímá je jako nepřetržitě se pohybující obraz.
Systém vědci spojili s LED světlem různých barev. Kulička je na své dráze v závislosti na poloze osvětlena vždy jinou barvou. To vytváří barevný trojrozměrný obraz před lidským okem. Systém je řízen elektronicky.
Zvláštností nového hologramu je, že ho můžete nejen vidět, ale také ho nahmatat a slyšet: infračervený senzor zaznamená, když se blíží prst. Zvukový tlak ultrazvukových reproduktorů je poté nasměrován do prstu a vzniká brnění, které mozku sugeruje, že se prst hologramu dotkl.
Zvuk hologramu je vytvářen vědci pomocí ultrazvukových vln stimulujících kuličku, aby oscilovala ve slyšitelném frekvenčním rozsahu. Pokud přehráváte zvukový soubor, bude přehráván prostřednictvím vibrující kuličky.
Zatím systému trvá dlouho, než se mu podaří vytvořit komplikovanější obrázky. Vědci proto pracují na zvýšení frekvence systému.