V éře postmoderní a postfaktické je možné prakticky vše. Lidé na vrcholných příčkách establishmentu brojí proti elitám, členové vlády se tváří, že nejsou politici. A tak se může stát i to, že v novinách sloužících premiérovi líčí jako novodobého disidenta člověka, kterému udělil metál prezident.
Hradní amplion Jiří Ovčáček sdílí článek probabišovských Lidových novin s titulkem „Medaile od Zemana jako stigma“ a vedle toho vytrubuje do světa, že se „vrací předlistopadové praktiky.“ Ano, s tím musíme s panem Ovčáčkem souhlasit. Jen se jistě neshodneme na tom, kde se vracejí. Skvělá ukázka žonglování s fakty v zájmu zemanovské propagandy.
O čem je vlastně řeč? Dočítáme se příběh historika Michala Macháčka, který sepsal životopisnou monografii o Gustávu Husákovi. Čtenář LN má nabýt dojmu, že hlavní hrdina se stal obětí antizemanovských temných sil. Kariéra mladého odborníka se prý zadrhla na tom, že prezident ocenil jeho práci. „Přímo vám to nikdo neřekne. V komisích ale sedí lidé, kteří byli předtím v poradním sboru Jiřího Drahoše,“ řekl Macháček LN.
Naznačuje přitom, že za rozhodnutím komise může být fakt, že Zeman oceňuje jeho práci. Akademie věd mu prý následkem toho opakovaně odmítla žádosti o zařazení do špičkového vědeckého programu. Zemanův oblíbenec tak měl být donucen opustit akademické prostředí.
V příběhu nechybí ani barrandovská zápletka. Orgán ÚV ANO (LN) píše, že první Macháčkovu žádost akademici odmítli asi dva týdny poté, co se Zeman o jeho knize pochvalně vyjádřil ve vysílání TV Barrandov. „Měl jsem rozhovor, v němž jsem se nevyjádřil k Zemanovi negativně. Sice ani adoračně, ale bylo mi řečeno, že jsem udělal chybu,“ popisuje dále Macháček, jak mu zničili kariéru drahošovci.