Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin si stěžuje, že Evropská unie zastavila vysílání ruských propagandistických kanálů, a mluví o dvojím metru ohledně svobody slova. V Rusku začala cenzura už několik let před invazí Ruska na Ukrajinu.
„Rada EU rozhodla o zastavení vysílání agentury RIA Novosti, novin Izvestija a listu Rossijskaja gazeta. Politika dvojích standardů se stala nedílnou součástí evropských struktur. Vedení EU může o svobodě slova pouze mluvit, ale v praxi ji netoleruje.
Nemají argumenty, kterými by přesvědčili vlastní občany o své správnosti, a jakmile vidí problémy, blokují jakýkoli alternativní názor, ničí svobodu slova a porušují právo na svobodné šíření a přijímání informací,“ píše Volodin na Telegramu.
Pak Volodin tvrdí, že jde o snahu izolovat západní obyvatelstvo od objektivních informací.
„V podstatě zavádějí cenzuru s jediným cílem: oklamat své občany a zůstat u moci.
Rozhodnutí zakázat vysílání není ničím jiným než snahou uzavřít obyvatelům evropských zemí přístup k objektivním a spolehlivým informacím,“ tvrdí činitel.
Samotné Rusko začalo s cenzurou už několik let před invazí na Ukrajinu. Podle hodnocení sestaveného organizací Freedom House se Rusko v roce 2018 umístilo na 53. místě z 65, pokud jde o svobodu internetu.
Začátkem roku 2016 prohlásil German S. Klimenko, poradce ruského prezidenta pro rozvoj internetu, že by Rusko mělo v souvislosti s internetem využít čínských zkušeností. Od září 2019 se zvažuje možnost vyvinout a zavést systém blokování škodlivých informací zveřejňovaných na sociálních sítích a messengerech.
Dne 13. března 2014 Roskomnadzor bez soudního rozhodnutí na žádost generální prokuratury omezil přístup ke třem internetovým médiím reprezentujícím opoziční názor: Grani.ru, Kasparov.ru a Ježedněvnyj žurnal kvůli „výzvám k nezákonné činnosti a účasti na masových akcích konaných v rozporu se stanoveným postupem“. Na seznam zakázaných stránek byl přidán také blog Alexeje Navalného na LiveJournalu a na webu Echa Moskvy s odůvodněním, že „fungování této webové stránky porušuje ustanovení soudního rozhodnutí o uložení předběžného opatření občanovi, proti němuž bylo zahájeno trestní řízení“.
Na počátku roku 2022, po ozbrojené invazi Ruska na Ukrajinu, začalo nové, intenzivnější kolo cenzury v ruském segmentu internetu. Dne 24. února Roskomnadzor požadoval, aby média psala materiály o událostech na Ukrajině „pouze podle oficiálních ruských zdrojů“. Těm, kteří tento požadavek poruší, hrozí zablokování a pokuta až pět milionů rublů. Dne 4. března byl přijat zákon, který zavádí trestní odpovědnost. A již 14. března byl zablokován Instagram. Zablokován byl také Facebook, který odmítl odblokovat ruská média.
Později se k blokovaným zdrojům přidaly i tjournal, The Village, Snob, Sobesednik, Ateo, webové stránky rozhlasové stanice Echosvět, webové stránky rozhlasové stanice Echo Moskvy, Meduza, Mediazone a Dožď a řada dalších zdrojů.
Dne 2. března 2022 obdržela Wikipedie první oznámení o možném zablokování ze strany Roskomnadzoru, pokud Wikipedie neodstraní nebo neupraví články týkající se ruské agrese proti Ukrajině tak, aby byly v souladu s postojem oficiálních ruských orgánů.
V roce 2023 přijala Státní duma zákon zakazující registraci na ruských webových stránkách a službách pomocí zahraničních e-mailových adres. Staré registrace ze zahraničních e-mailových účtů zůstanou v platnosti.