Velitelská struktura ruské armády je po neúspěšném povstání žoldnéřské skupiny wagnerovců v čele s Jevgenijem Prigožinem „přinejlepším matoucí“, řekl v úterý nejvyšší americký generál Mark Milley. Informoval o tom server Politico.
Neúspěšná vzpoura na konci června, která skončila Prigožinovým exilem, uvrhla ruské vojenské vedení do chaosu, řekl novinářům v Pentagonu předseda generálního štábu Mark Milley. „Řídicí aparát na strategické úrovni je jistě přinejlepším matoucí a pravděpodobně náročný,“ řekl Milley.
Tisíce Prigožinových vojáků, kteří byli zapojeni do války na Ukrajině, nyní skládají své zbraně ruské armádě, což značí konec jejich operací na ukrajinských frontách, a podle Milleyho navíc důsledky vzpoury spolu s logistickými problémy, významnými ztrátami důstojníků a špatným výcvikem přispěly k narušení morálky mezi ruskými silami.
Strategií Ukrajiny je hledat slabá místa v ruské armádě a liniích, řekl v minulém týdnu bývalý náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl. „Myslím, že skutečným testem bude, když identifikují nebo vytvoří slabá místa a naruší je,“ uvedl Kahl s tím, že je potřeba jich v bojích využít.
Podle Milleyho ukrajinské síly postupují přes přední linie „pomalu a rozvážně“ a stále do boje neposlaly své nejlepší vojáky. „Zachovávají si svou bojovou sílu,“ dodal. Nepředpokládá, že by Ukrajina ve své protiofenzívě selhala.
Hlavní výzvou jsou pro ukrajinské vojáky minová pole, která je zpomalují, popsal generál. Spojené státy se nyní, jak Milley uvedl, soustředí na to, aby Ukrajině bylo poskytnuto vybavení, které tyto miny pomůže odstraňovat a bránit se proti nim. Dále je pak důležitá podpora protivzdušné obrany před ruskými leteckými útoky.