Evropský parlament chce bojovat se zneužíváním postavení velkých digitálních platforem, jako je Google, Amazon, Apple nebo Facebook na trhu. Pomoci k tomu má Akt o digitálních službách a trzích, který by měl nahradit předfacebookovou regulaci, která podle europoslance Mikuláše Peksy (Piráti) v mnoha ohledech zaostává za dnešní realitou.
Velké digitální firmy využívají svého monopolního postavení na trhu a narušují tím férové prostředí i konkurenci, varoval europoslanec Mikuláš Peksa. Europarlament to chce změnit. „Akt o digitálních službách je přelomová legislativa, která nastaví nová pravidla pro velké online hráče,“ řekl deníku FORUM 24.
Peksa zdůraznil, že pro svobodu slova na sociálních sítích je klíčové omezit automatické filtry, které často chybují a mažou i legitimní obsah, a rozhodnutí o smazání obsahu by proto mělo podléhat kontrole člověkem. Zároveň musí mít ovšem uživatel právo se proti rozhodnutí odvolat.
„Řešit musíme taky ohromnou koncentraci tržní síly u několika gigantů. U sociálních sítí je klíčová interoperabilita (schopnost systémů vzájemně spolupracovat) a transparentnost algoritmů, včetně možnosti je vypnout. Google a Apple zase nesmí diskriminovat konkurenci ve svých app storech,“ vysvětlil a dodal, že aby velké digitální firmy svého postavení nezneužívaly, bude zajištěno například skrze omezení možnosti vyhledávačů „přilepšovat“ ve vyhledávání vlastním projektům či pomocí externích auditů algoritmů u největších online platforem.
Zákon má na tyto velké firmy a jejich praktiky dohlížet. „Už od února musí vyhledávače zveřejňovat některé údaje a v blízké době se bude počítat, které platformy budou patřit mezi ty největší,“ přiblížil europoslanec s tím, že pravidla začnou kompletně platit pro celé území EU příští rok 17. února.
„Na celoevropské úrovni můžeme jenom nastavit pravidla, vynutit otevřenost a speciálně největší platformy mají nyní vyšší odpovědnost vůči uživatelům,“ okomentoval Peksa účel zákona, kterým je zajištění rovných podmínek pro všechny i přes monopolní vliv velkých firem a ztížení možnosti spolknutí veškeré konkurence velkými hráči. „Samozřejmě my z pozice zákonodárců můžeme jen upravovat podmínky, nemůžeme rozhodnout, kdo na trhu zvítězí a kam se uživatelé posunou,“ připomněl.
Samotné digitální platformy se podle Peksy zatím staví k zákonu zodpovědně. „Samozřejmě se všichni snaží získat nějaké výjimky a pomoc, to je běžné, ale v principu všichni souhlasí s tím, že nová pravidla jsou potřeba,“ dodal.