Značná část Izraelců souhlasí s obnovením původního židovského osídlení Pásma Gazy, které nyní ovládá palestinsko-teroristická skupina Hamás. Podle aktuálně zveřejněného průzkumu tuto myšlenku spíše podporují, než by s ní nesouhlasili. Zároveň šetření odhalilo další okolnosti o klesající podpoře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Nově zveřejněná zjištění průzkumu serveru Channel 12, který provedl 15. listopadu, ukazují značnou podporu obnovy židovského osídlení v Pásmu Gazy poté, co skončí válka. Průzkumu se zúčastnilo 502 respondentů a spolupracovaly na něm společnosti Mano Geva a Midgam.
Na otázku, co by se mělo stát s Pásmem Gazy po skončení válečného konfliktu, odpovědělo 32 procent respondentů, že „Izrael by měl zůstat natrvalo a židovské osídlení by mělo být obnoveno“. Podle dalších 30 procent dotázaných Izraelců by enkláva měla být „předána mezinárodní správě“ a 14 procent pak uvedlo, že by měl Izrael „udržovat stálou vojenskou připravenost“. Desetina respondentů je toho názoru, že by měla být „předána k vládě palestinské samosprávě“ a 14 procent uvedlo, že neví.
V televizním vysílání zároveň informovali o tom, že se respondenti měli rozhodnout, zda by byli pro obnovu židovského osídlení v Pásmu Gazy, či nikoli, přičemž 44 procent z nich uvedlo, že souhlasí, zatímco 39 procent bylo proti.
Svůj politický postoj po válce podle výsledků průzkumu nezměnila více než polovina oslovených (53 procent). Třicet šest procent pak odpovědělo, že začali více inklinovat k pravici a šest procent tíhne naopak spíš k levici. Pět procent respondentů uvedlo, že neví.
Na otázku, co by se mělo stát z hlediska izraelského politického vedení po válce, více než polovina (58 procent) oslovených odpověděla, že by se měly konat nové volby. Necelá pětina (19 procent) pak uvedla, že by současná koalice měla zůstat ve funkci, a 13 procent by rádo vidělo alternativní vládu vedenou jiným politikem vládní strany Likud než současným premiérem Benjaminem Netanjahuem. Desetina respondentů řekla, že neví.
Nespokojenost s Netanjahuem dokládají i výsledky zveřejněné ve čtvrtek, podle kterých by v případě, že by se nyní konaly volby, byl premiér těžce poražen a strana Národní jednota Bennyho Gantze by prudce stoupala.
Izraelci se z Pásma Gazy stáhli v roce 2005, kdy z území odešlo na 8 000 Židů. Ti tehdy opustili 21 osad na palestinském území.