Vládní úřady měly do Bruselu jen zaslat informaci, jak zohlednily chyby v projektech Agrofertu dotovaných z evropských peněz. Jenže ty na to jdou jinak. Místo aby slíbily, že věci napraví, poslaly Evropské komisi ohledně konečné zprávy ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) další připomínky. A nejen to. Požadují také posudky tamních auditorů na linku na výrobu toastového chleba společnosti Penam. Serveru iRozhlas.cz to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).
Peníze měly do pekárny z Agrofertu Zelená louka plynout na inovace. Nebo něco jako inovace, údajně na linku „s výraznými inovačními prvky“, takže by tamní chleba byl ještě zdravější a chutnější a bez konzervantů. Penam by pak pekl ještě lépe a zdravěji. Babička na Starém bělidle by mohla Penamu závidět. Firma patřící do holdingu Agrofert si tyto ideje napsala do popisu projektu, jehož celkovou hodnotu vyčíslila na 400 milionů korun.
Jak iRozhlas popisuje, bylo to jinak: „Ministerstvo průmyslu a obchodu pekárně na stavbu linky přispělo z evropských fondů hned čtvrtinou peněz, tedy částkou 100 milionů korun, které byly zatím proplaceny jen z české státní kasy. Evropští kontroloři totiž v rámci auditního šetření kvůli podezření na premiérův střet zájmů zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii… Komise v závěrečné zprávě například uvedla, že německá společnost Lieken AG vyráběla podobný toastový chléb už v roce 2013, tedy v době, kdy se stala členem skupiny Agrofert. Penam rozjel moderní linku na toastový chléb v březnu 2018 v Herinku u Prahy.“
Ministr Havlíček pro iRozhlas v SMS sdělil: „Ohledně toastové linky Penam chceme vidět posudky auditorů Evropské komise… Audit obsahuje pouze konstatování. A tím, že je to ve zřejmém rozporu s hodnotiteli, tedy pojetím procesní inovace dle Frascatiho manuálu, který je v Evropské unii určující, tak očekáváme konkrétní důkazy.“
Vypadá to tedy jako velký boj, který se tváří jako zápas o práva České republiky. Zájmy republiky se tady smrskly na zájmy Babišovy pekárny. Je to ale příznačné, protože tak jako se slavnou inovovanou linkou na toastový chleba je to u nás se všemi inovacemi. Tedy přinejmenším s těmi, co má na starosti stát. Můžeme být rádi, že tady Babišova vláda netrvá už od dob Rakouska-Uherska, protože to bychom ještě svítili svítiplynem, a ten by se vyráběl v Babišových plynárnách. A kdyby tehdy z Vídně vzkázali, že bychom mohli zavést elektřinu, ozval by se vlastenecký vládní povyk. Jenže naštěstí tehdy Češi úpěli pod jhem zkostnatělé nadnárodní monarchie, tak jako dnes úpí pod krutovládou Bruselu, takže elektřinu máme.
Vláda, respektive ANO, zřejmě hodlá pokračovat jako za Velké vlastenecké války. Boj o každou ulici, každý dům, každé patro. Tady je to ale boj ústupový, tedy spíše pověstné „stažení na předem připravené pozice“ a „zkracování fronty“, jak se porážky květnatě označovaly za nacistů. Vážně Babiš potřebuje tolik hrát o čas a celou zemi ztrapňovat?