Volby do poslanecké sněmovny se neúprosně blíží. Začátek října se sice stále ještě může zdát být vzdálený, ale květen a červen utečou jako voda. V červenci a v srpnu si všichni budou užívat dovolené a na volby nebudou mít ani pomyšlení a potom zbývá už jenom září a 8. a 9. října to vypukne. Proto, pokud opoziční strany některá témata považují za zásadní, rozhodně by s nimi neměly vyčkávat a měly by se do nich pustit co nejdříve.
Je jasné, že v současné době to není úplně jednoduché. Značnou pozornost poslední měsíce zabíralo a ještě zabírá vše spojené s pandemií koronaviru a následně s očkováním proti němu. V posledním týdnu je to zase teroristický útok ve Vrběticích a roztržka s Ruskou federací a vyhrocení našich vzájemných vztahů. S tím souvisí posun od důrazu na předvolební soupeření jednotlivých politických uskupení k jistému sepětí a národní soudržnosti vůči Rusku.
Opoziční strany by se tím ale neměly nechat zmást a navzdory tomu všemu by neměly zapomínat na blížící se volby a na témata, která jsou nyní možná trochu upozaděná a nezdají se být teď tolik naléhavá, o to víc však mohou relativně brzy vstoupit na scénu a stát se tím dominantním, co se bude řešit.
Pro koalici SPOLU a stejně tak koalici Pirátů a hnutí STAN je proto zásadní, aby byly nejenom připraveny v předvolební kampani v těchto tématech nabídnout své návrhy řešení, ale aby to byly právě oni, kdo tato témata budou ve veřejném prostoru prosazovat a udělají z nich to, co se bude probírat a čemu bude věnovaná patřičná pozornost. Protože se to stejně dříve či později stane a je lepší, když to budou právě oni, kdo bude jejich nositelem.
Jde především o problematiku státního dluhu, veřejných financí a rozpočtových schodků. Stačí letmý pohled na to, jak státní dluh v posledních dvou letech vyletěl do výše, aby bylo zřejmé, že nová vláda, která vzejde z říjnových voleb, se k němu bude muset nějak postavit a přijít s jasnou představou, jakým způsobem bude konsolidovat veřejné finance.
V roce 2019 to bylo ještě jen 1640,2 miliardy korun, v loňském roce to už vyskočilo na 2049,7 miliardy a v prvním čtvrtletí letošního roku již na 2419,9 miliardy korun, což znamená, že státní dluh za toto čtvrtletí stoupl o celých 370,2 miliardy korun. Podle ministerstva financí by měl během letošního roku překonat 2,5 bilionu korun a v letech 2021 až 2023 narůst dokonce o zhruba bilion korun.
Alibismus ministerstva financí
Za zmínku stojí také to, že rezort, v jehož čele stojí ministryně Alena Schillerová, na financování státního dluhu bude v letošním roce potřebovat celkem 728,4 miliardy korun, jak o tom ministerstvo financí informovalo minulý týden, což je o 182,1 miliardy korun více, než předpokládalo ještě loni v prosinci.
„Nově upravené vymezení operačního rámce reaguje na zvýšení potřeby financování v roce 2021 danou zejména navýšením rozpočtovaného schodku státního rozpočtu z 320 na 500 mld. Kč v reakci na aktuální vývoj boje s pandemií, úpravy ve vládních programech přímé pomoci, snížení daňového zatížení zaměstnanců a aktuální výzvy související se zatížením zdravotního systému, masivní vakcinací a testováním obyvatelstva,“ uvedlo poněkud alibisticky ministerstvo financí.
Rychlost zvyšování státního dluhu je opravdu značná a je zjevné, že to je velké předvolební téma jak vyšité, jen ho někdo musí skutečně tak uchopit, a to takovým způsobem, aby vskutku rezonovalo a hlavně aby okamžitě nezapadlo. Nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, kdyby se toto téma před volbami probralo jen povrchně a nepříliš podrobně a jaksi z rychlíku a patřičnou pozornost by získalo až po volbách, respektive až se k němu nová vláda přeci jen bude muset nějak postavit, protože nebude mít na výběr, ale to už bude svým způsobem pozdě.
Proto by opoziční strany neměly váhat a tohle téma opravdu poctivě zvednout a představit jasnou a podrobnou strategii, co s veřejnými financemi dělat a jakým způsobem je konsolidovat. Čas je na to právě teď během následujících dvou měsíců, nikoli až někdy na poslední chvíli v září.
A rozhodně neplatí, že by na to teď nebyla vhodná doba, protože musíme nejprve vyřešit očkování nebo vztahy s Ruskem. Veřejnými financemi a jejich budoucností je třeba se zabývat co nejdříve, protože následující volební období bude právě tohle a problematika státního dluhu a samozřejmě i daní, která s tím úzce souvisí (a udržitelnost našeho důchodového systému nevyjímaje), alfou a omegou všeho. Proto není radno to podcenit právě teď, kdy mají voliči ještě dost času to všechno vstřebat a začlenit do svého rozhodování ve volbách.