Kdyby ještě existoval Sovětský svaz, mohli tam slavit jedno velké výročí. Před půlstoletím tam dorazil toaletní papír.
Jak ruská média, konktrétně v tomto případě server Russian7.ru připomínají, museli před zjevením toaletního papíru v největší zemi světa řešit občané situaci jinak. Používali papír, kterého byl dostatek, totiž ten, na kterém byly vytištěny noviny a časopisy. Lidé si stránky rozřezávali nebo natrhali a umísťovali vedle záchoda.
V těchto dnech nikdo nepomyslel na to, že novinový papír neobsahuje jen podivné myšlenky, ale také nebezpečné chemikálie. Novinka toaletního papíru také narážela na to, že lidé, kteří za očistným účelem celý život používali noviny, nechápali, proč by si měli kupovat nějaký speciální papír.
Když byly roličky toaletního papíru v SSSR konečně na světě, objevily se nejdřív v hotelích pro hosty ze zahraničí. I tento výrobek pocházel nejdříve ze zahraničí a domácí výroba začala až v roce 1969. Zodpovědné poslání bylo svěřeno papírenskému kombinátu v leningradské oblasti.
Zpočátku se vedení závodu rozhodlo vyrábět jen malé množství, protože se obávali, že nebude zájem. Celkem právem, sovětští občané opravdu nechtěli platit peníze za to, co považovali za naprosto zbytečné. Bylo třeba změnit myšlení lidí a tak podnik začal toaletní papír rozdávat svým zaměstnancům a vedoucím ostatních velkých podniků, aby se novinka rozšířila. V kinech se objevily reklamní předfilmy, které běžely před hlavním filmem.
To zafungovalo a zájem byl takový, že na to jedna továrna už nestačila. Zapojily se tedy další závody. Ty ale ještě neměly patřičné vybavení, takže místo ruliček se papír balil do balíčků, asi jako kancelářský papír. Lidé si ovšem mezitím už zvykli na ruličky a dožadovali se jich. Zvláště od konce 70. let se „toaleťák“ zařadil mezi nedostatkové zboží.
Ale jak je vidět, pokrok zastavit nelze, jen třeba na chvíli.