Umělá inteligence dokáže na rentgenových snímcích odhalit zárodky rakoviny dřív a také přesněji než juniorní radiologové, ukázala česká studie, na které se podíleli lékaři z Masarykova onkologického ústavu nebo Nemocnice Šumperk. K podobným závěrům navíc studie došla i u dalších nálezů. Informovala o tom v tiskové zprávě společnost Carebot, což je přední český startup využívající umělou inteligenci pro analýzu rentgenových snímků plic.
Na studii pracoval česko-slovenský tým a byla prováděna ve spolupráci se šumperskou nemocnicí, která jako jedna z prvních začala umělou inteligenci využívat v lékařské praxi. Zaměřila se na analýzu rentgenových snímků hrudníku a čtyři druhy nálezů: atelektázu, konsolidaci, plicní léze a pleurální výpotek.
„Vybrali jsme nálezy, s nimiž se lékaři setkávají nejčastěji. Chtěli jsme prokázat, že umělá inteligence může pomoci s jejich včasným zachycením,“ uvedl Daniel Kvak, jeden z autorů studie a zakladatel společnosti Carebot.
Výsledky studie ukázaly, že umělá inteligence dokázala identifikovat o 32 procent více plicních lézí, které mohou znamenat i rakovinu plic, než průměr jednotlivých radiologů. Přitom nezachycená plicní léze může v budoucnu představovat riziko rozvoje rakoviny, kdy se s každým měsícem snižuje šance na její vyléčení. U ostatních nálezů byly rozdíly podobné nebo ještě vyšší.
„Závěry studie ukazují, že umělá inteligence může být ve zdravotnictví velkým pomocníkem. Nejvíce se to nabízí u juniorních radiologů, kteří by díky umělé inteligenci mohli mít další nástroj v rozhodování, zejména při časové vytíženosti zkušenějších kolegů,“ komentoval výsledky primář radiodiagnostického oddělení Masarykova onkologického ústavu a další autor studie Jan Křístek.
Společnost Carebot upozornila, že za posledních 10 let se počet radiologických snímků, které je třeba vyhodnotit, zvýšil téměř o 25 procent, zatímco počet radiologů zůstal prakticky neměnný. Radiologové tak musí zvládat mnohem větší objem práce. Kvůli zavádění screeningových programů bude navíc počet rentgenových snímků do budoucna ještě stoupat.
„Nedostatek času je to, s čím lékaři bojují nejvíc. Do budoucna by se diagnostické systémy s AI mohly použít na odfiltrování snímků bez zjevné patologie a na ty, kterým musí lékař věnovat zvýšenou pozornost. K tomu je ovšem ještě dlouhá cesta, důležité však je, že jsme se po ní už vydali,“ uvedl Křístek.
Český startup Carebot, který využívá umělou inteligenci pro analýzu rentgenových snímků plic, už v březnu získal mezinárodní certifikaci a může nabízet svůj software nemocnicím a radiologickým oddělením po celé Evropě. Rentgenové snímky například dokáže seřadit podle rizika, vytvoří i textový výstup ve formě lékařské zprávy.
Software byl už nasazen v pilotním testování ve více než deseti nemocnicích v Česku a na Slovensku, zájem o něj je i v Polsku, Německu a Velké Británii. Do budoucna chce společnost zaměření softwaru rozšířit i na mamografii a zlomeniny.