Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu v Římě novinářům řekl, že Pentagon má důkazy o tom, že severokorejští vojáci jsou v Rusku, ale zatím není známo, co tam dělají. Počet vojáků vyslaných do Ruska podle jihokorejských zákonodárců dosáhl tří tisíc. Jde o dvojnásobek předchozího odhadu.
Podle šéfa Pentagonu analytici ministerstva obrany tuto otázku nadále studují. Spojené státy podle něj ale vidí jasné důkazy, že vojska KLDR překročila hranice s Ruskou federací. „Co přesně dělají, se teprve uvidí. To jsou věci, které musíme zjistit,“ dodal podle webu Ukrajinska pravda Austin.
Poznamenal, že pokud je záměrem armády KLDR zapojit se do války Ruska proti Ukrajině, pak se jedná o „velmi, velmi vážný problém“, který bude mít dopad nejen na Evropu, ale i na indo-pacifický region.
Počet severokorejských vojáků vyslaných do Ruska mezi tím dosáhl tří tisíc. Ve středu to uvedli jihokorejští zákonodárci po briefingu Národní zpravodajské služby. Jde o dvojnásobek předchozího odhadu. V pátek Soul mluvil o 1500 vojácích. Celkem Pchjongjang slíbil Moskvě vyslat do Ruska asi 10 tisíc bojovníků, jejichž rozmístění bude dokončeno v prosinci, řekli zákonodárci agentuře Reuters.
Jihokorejská tajná služba minulý týden informovala o tom, že Severní Korea přesunula na ruský Dálný východ na 1500 příslušníků speciálních sil, aby na tamních vojenských základnách podstoupili výcvik pro boj na Ukrajině. Celkově chce podle ní Pchjongjang vyslat na podporu Ruska na 12 tisíc vojáků.
Čísla jihokorejské tajné služby potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Víme však, jak na tuto výzvu reagovat,“ dodal ve svém projevu. „A je důležité, aby se této výzvě nevyhýbali ani naši partneři. Všichni partneři.“ Soul v reakci na zprávy o vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu oznámil, že může zvážit dodávky zbraní Kyjevu. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov v úterý večer oznámil, že první jednotky KLDR mohou dorazit do ruské Kurské oblasti už ve středu.
Moskva i Pchjongjang zprávy o tom, že by na frontu byla vyslána severokorejská armáda, popřely.
Podle generálního tajemníka NATO by vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu představovalo zásadní eskalaci. „Vyslání jednotek Severní Koreje, aby bojovaly na Ukrajině, by znamenalo zásadní eskalaci,“ napsal Mark Rutte na sociální síti X s tím, že hovořil s jihokorejským prezidentem o obranné spolupráci mezi NATO a východoasijskou zemí či o možnostech kooperace zbrojního průmyslu.
Severní Korea v posledních letech utužila vojenské vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštívil Pchjongjang, kde s vůdcem Kim Čong-unem podepsal obrannou dohodu. Obě země si slíbily, že bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Obě země popírají tvrzení ukrajinských a západních činitelů o dodávkách severokorejských zbraní a munice Rusku.
️Ve středu deník The Wall Street Journal s odvoláním na bývalého důstojníka ruské rozvědky uvedl, že smlouva o strategickém partnerství mezi Ruskem a Severní Koreou obsahuje tajnou doložku. Ta umožňuje Pchjongjangu vyslat na Ukrajinu první vlnu vojenského personálu v počtu asi tisíc vojáků. V budoucnu se plánuje vyslání dalších vojáků, dodal novinář. Vyslání severokorejských vojáků jim umožní získat zkušenosti s válčením, uvedl zdroj amerického deníku.