Venkov v České republice vykazuje v celých našich porevolučních dějinách neobvyklé chování. Zatímco např. ve Spojených státech, ale i jiných ekonomicky vyspělých státech je běžné, že jsou lidé žijící na vesnicích a v maloměstech orientováni spíše pravicově, náš venkov se stal baštou levice.
Takové chování je nelogické, zvlášť v situaci, kdy je venkovský život systematicky ničen ministry a politickými stranami podporovanými právě prezidentem Milošem Zemanem, konkrétně pak ANO a ČSSD (společně s lidovci, kteří ovšem se Zemanem nejsou za dobře). Zeman byl podle analýz (zveřejněných např. na serveru iROZHLAS.cz) volen zejména právě voliči ANO a dále KSČM a SPD. Voliči ČSSD ho ve druhém kole volili také častěji než jeho soupeře Jiřího Drahoše.
Sám Zeman se v předvolební televizní debatě na Primě snažil vypadat jako tvrdý kritik zákazu kouření v restauracích. Přitom před pouhými několika měsíci podepsal zákon, který kouření zakazuje dokonce i v kuřáckých koutcích a salóncích (včetně salonků bez obsluhy), a to dokonce i v noci. Hlavním v médiích uváděným důvodem je podle předkladatelů ochrana nekuřáků, zejména pak těhotných matek a dětí.
Zeman se při podpisu zákona hájil tím, že je jako náruživý kuřák ve střetu zájmů, a proto jej nebude vetovat. Tím na sebe nechtěně vyzradil, že mu v tomto případě nevadí omezování podnikatelské svobody a svobody zákazníků. Takový zákon totiž, soudě z jeho argumentu, nepovažuje za nehorázné omezování svobody, nýbrž za zbytečnou ochranu zdraví.
Podle průzkumu citovaného nynější ministryní financí (tehdy ještě náměstkyní) Alenou Schillerovou byl přitom hlavním důvodem úbytku restaurací (zejména pak venkovských hospod, jak si ani nelze nevšimnout) v posledních měsících právě úplný zákaz kouření. Schillerová se tak snažila obhajovat projekt „on-line pokladen“ (EET), který podle tohoto průzkumu zlikvidoval mnohem méně hospod.
Právě EET je dalším nápadem ničícím služby na venkově, který Zeman podepsal. Ale nejen to; aktivně jej podporoval. Sebemenší živnostník přijímající hotovost (a až do zásahu Ústavního soudu také platby kartou) tak musí být napojen na centrálu vymyšlenou Andrejem Babišem a jeho týmem, na kterou musí online odesílat údaje o nákupech (nebo např. v případě zmíněných hospod o obědech či přípitcích) každého jednotlivého zákazníka včetně výpočtu DPH (bez ohledu na to, že je třeba jen čtvrtletním plátcem).
Stejně tak Zeman bez výhrad podepsal kontrolní hlášení k DPH. Rovněž i pro sebemenší živnostníky (tedy v tomto případě samozřejmě jen, pokud jsou plátci DPH), pro které tento nápad znamená obrovskou byrokratickou zátěž. Zeman zřejmě skočil na Babišovo tvrzení, že se i takoví živnostníci zapojují do miliardových podvodů s DPH, na něž by se bez kontrolních hlášení nepřišlo. Malí živnostníci bývají z podstaty věci hojně zastoupeni právě na vesnicích či v maloměstech.
Dále Zeman stvrdil svým podpisem také prolomení domovní svobody, kdy vám domů mohou přijít úředníci bez soudního povolení kontrolovat kotel, pokud šel z vašeho komína opakovaně podezřelý kouř (a úředník si toho při obchůzkách všiml, nebo vás udal soused či neznámý „ekologický“ aktivista z druhého konce republiky).
Kromě toho Zeman rovněž podepsal zákaz prodeje o vybraných státních svátcích, ale v tomto případě se zákaz vztahuje jen na obchody s velkou rozlohou, takže poškozuje spíše městské zákazníky.
Zeman musí doufat, že si ničeho z toho nevšimne pravicový prezident Spojených států Donald Trump, protože jinak mu definitivně přestane věřit, že k sobě mají blízko (tedy pokud Trump českého prezidenta vzhledem k nevelkému významu našeho státu kromě jedné společné rychlé fotky vůbec zaznamenal).
Chcete i v této době číst tištěné Revue FORUM? Předplaťte si ho! ZDE.