KOMENTÁŘ / Česká televize oslavila 1. května 2023 významné výročí. Před sedmdesáti lety, 1. května 1953, poprvé lidé mohli sledovat vysílání tehdy Československé televize. Úctyhodná doba, řeknete si možná. Když ale člověk čte, poslouchá nebo se dívá na to, jakým způsobem je tato věc ve veřejnoprávních médiích připomínána, zůstává nad tím rozum stát.
Rok 1953 patří do toho nejzrůdnějšího období našich novodobých dějin. První polovina 50. let přinesla vraždy, teror a ponížení naší země. A televize se stala okamžitě nástrojem propagandy, kterým zůstala až do roku 1989, tedy šestatřicet let. Stále ještě tedy větší část existence. To opravdu není důvod k oslavě.
Český rozhlas Radiožurnál zařadil do svého odpoledního vysílání 1. května rozhovor o začátcích Československé televize. Ani jedinkrát tam nezaznělo, o jaké období se jednalo. Nic o tom, že televize (stejně jako rozhlas, který slaví dokonce sto let) prostě a jednoduše sloužila režimu. Ti, kdo v ní vystupovali a vystupovat mohli, sloužili režimu. Odpornému, zvrácenému, totalitnímu režimu.
Je to zvláštní, jak zdánlivá samozřejmost, tedy sdělení o tom, že v roce 1953 Československo nebylo svobodnou zemí, a státní televize tedy vážně nebyla svobodnou televizí, může z informování snadno vypadnout. Snad abychom nenarušili ty pěkné oslavy. Aby se nepokazilo dojetí. A aby to nikoho moc nerušilo, což se u zajímavostí o tom, kolik lidí vlastně televizní přístroj v 50. letech vlastnilo, stát nemůže.
Ne, nejde tady o jednu reportáž. Jde o celkové naladění zejména veřejnoprávních médií. Jako by bylo nepříjemné mluvit o negativních věcech. Je to trochu podobné absurditám, které se děly kolem 28. října 2018, tedy v případě stoletého výročí založení Československé republiky. Tam se mnohdy mlčelo o několika dost podstatných faktech, přičemž hned tři stojí za zmínku: Československo už od roku 1993 není, většinu své existence nebylo svobodné a suverénní a několik let, tedy v období Protektorátu Čechy a Morava, vůbec neexistovalo. Jenže to se taky nehodilo do oslav.
Tak si to shrňme, jaká výročí si u této příležitosti ještě můžeme připomenout. Československá televize začala vysílat jen půl roku po procesu s Rudolfem Slánským, po němž bylo popraveno jedenáct lidí. Začala vysílat necelé dva měsíce po smrti dvou masových vrahů, Josifa Stalina a Klementa Gottwalda. A začala vysílat přesně měsíc před tím, než byly miliony lidí okradeny při tzv. měnové reformě.
Nakonec by bylo možná dobře si připomenout, že zatímco v následujících letech mohli občané Československa sledovat bolševickou propagandu, BBC v roce 1953 divákům přinesla přímý přenos korunovace Alžběty II. Tak tedy všechno nejlepší!