Pojďme v novém roce začít dobrou zprávou – v České republice se konečně očkuje. To je samozřejmě dobře, ale jen začít nestačí. Jedna z podstatných informací, kterou by měla veřejnost denně dostávat, je počet naočkovaných. Podobně jako u počtu testů a podílu nakažených bychom měli vědět, kolik lidí se za den podařilo naočkovat, kolik už je první dávkou naočkovaných celkem a kolik lidí už má ukončené očkování podáním druhé dávky. Toto číslo by mělo online narůstat. A to velmi rychle.
Zkrátka vedle počtů nakažených a testovaných by ministerstvo mělo zveřejňovat i počty očkovaných. Dělají to tak země, které očkování zvládají, a veřejnost má snadnou možnost sledovat, jak rychle očkování probíhá. Pokud jde vše podle plánu, mohla by být tato informace pozitivní, a takové jsou dnes potřeba jako sůl.
Určitě by bylo vhodné alespoň jednou za týden zveřejňovat informaci, u kolika lidí se po očkování vyskytly komplikace a v jaké podobě. Proti dezinformacím, které o očkování kolují, můžeme účinně bojovat, jen když budeme transparentní. Tutláním a zamlčováním nepříznivých informací důvěru v očkování u lidí nikdy nevzbudíme, mají nárok znát pravdu.
Ve středu 6. ledna jsme na zdravotním výboru dostali poprvé od začátku vakcinace informaci o počtu očkovaných. Celkem jich je 15 241. Z dalších informací ovšem vyplývá, že centrální databáze očkovaných sice existuje, ale není jasné, zda bude možné vykazovat vše online a denně.
Proto se ptám – proč nebyl systém pro informování občanů o průběhu očkování připravený a představený několik týdnů před zahájením vakcinace? Proč se místo toho ladí na poslední chvíli, až když očkování probíhá?
Je to proto, že žádného z posledních tří ministrů zdravotnictví nenapadlo něco chystat a nezadali včas takovýto úkol?
Je to proto, že vláda nechtěla tyto informace vůbec poskytovat a byla k tomu donucena až tlakem veřejnosti a opozice?
Nebo to některý z předchozích ministrů zadal a ti, co měli přijít, nepřišli?
Úplně stejný příběh má i systém registrace na očkování. Víme, že nakonec po opakovaných žádostech Anticovid týmu bude. Nevíme ale, jak bude registrace probíhat, a o logistice se cudně mlčí. Opět to zřejmě bude metoda pokusů a omylů a ověření v boji místo řádné přípravy, následného zkušebního testování a uvedení do provozu po vychytání „much“.
Sám jsem v situaci (a bude nás jistě víc), kdy moje maminka (84 let), lékařka, v televizi slyšela, že bude od 15. ledna vyplňovat nějaký formulář, kterým se přihlásí na očkování. A protože se na očkování těší (je totiž povoláním pediatr a dorostový lékař a očkování důvěřuje), tak holt volá své praktické lékařce a samozřejmě mně, jak to má udělat, aby očkování nepropásla. Ale my oba víme to stejné: NIC.
Proč nebylo vše včas připraveno, otestováno a vysvětleno, jak jsem já i celý Anticovid tým opakovaně žádali? Je důvodem něco jiného než neschopnost vlády a to, že ministerstvo zdravotnictví zaspalo?
Opakovaně upozorňujeme vládu, že je třeba vše připravit. Opakovaně nám vláda říká, že je to zbytečné, že je na vše dost času. Opakovaně pak zjišťujeme, že zaspala, že nemá připravené nic a vše pak honí na poslední chvíli. Chtěl bych proto vládu vyzvat, aby naše připomínky, byť jsou opoziční, brala vážně a aspoň občas se jimi řídila. Nechci stále opakovat „my vám to říkali“ ani se stále dokola dozvídat, že ti, co měli přijít, nepřišli.
Autor je lékař, poslanec a místopředseda TOP 09.