Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt se ostře ohradil proti slovům prezidenta Miloše Zemana, že „integrace muslimů v západní Evropě je prakticky nemožná“. Na kritiku kohokoli má jistě právo. Problém však nastává, pokud měří dvojím metrem. Proč se nevymezuje vůči stejným výrokům Andreje Babiše a kryje mu navíc jeho střet zájmů?
[ctete]40823[/ctete]
Zemanovy a Babišovy výroky se neliší
Guy Verhofstadt je předsedou evropské frakce Aliance liberálů a evropských demokratů (ALDE), jejímž členem je i hnutí ANO. Na Zemanova slova reagoval velmi podrážděně: „Český prezident ignoruje všechny muslimy, kteří jsou již v naší společnosti úspěšně integrováni a jsou do poslední tečky úspěšní. Zeman se plete, protože to, že má někdo jinou kulturu nebo víru, mu vůbec nebrání sdílet stejné hodnoty, jako máme my, a budovat jednotnou společnost.“
Jeho reakce je čítankovým příkladem, jak je někdy kritika ošidná, pokud je jednostranná. Nejde teď o míru paušalizace Zemanových výroků, ale o skutečnost, že podobný tón v otázce migrační krize volí i Verhofstadtův kolega z frakce ALDE Andrej Babiš, jehož považuje za svého přítele.
Šéf ANO nedávno prohlásil: „Očekávám, že se přistěhovalci přizpůsobí evropským podmínkám. Jenže to oni nechtějí, což považuji za nepřijatelné. Podívejte se na Brusel, na čtvrť Molenbeek, odkud pochází několik teroristů, kteří zaútočili v Paříži.“
Zaznamenal Verhofstadt tento štouchanec do vlastních řad? Mimochodem právě Belgie prožívá nelehké období. Bruselská čtvrť Molenbeek, která není plně pod kontrolou úřadů a policie, je dnes považována za centrum evropského džihádismu.
Radikální islamistické hnutí Sharia4Belgium se teprve v poslední době dostává pod tlak. Jeho vůdci vyhrožovali převratem a očekávají, že právo šaría bude v budoucnu dominovat nejen v Belgii, ale po celém světě. Belgie je přitom zemí s největším poměrem naverbovaných bojovníků Islámského státu k počtu obyvatel v Evropě. A Verhofstadt, jako dlouholetý belgický premiér, za tento stav nese spoluzodpovědnost.
Hlavní hvězda sněmu ANO
Verhofstadt nereaguje ani na další Babišovy názory, že by nepřijímal žádné uprchlíky, a to ani dobrovolně, a připojil by se k žalobě Slovenska kvůli povinným kvótám v rozporu s rozhodnutím vlády. Ani na slova, že „uprchlíci jsou jako povodeň, která vám nejprve nateče do sklepů, potom do přízemí a nakonec je pod vodou i komín.“
Jako předsvědčenému eurofederalistovi mu ani nevadí Babišova kritika Evropské unie, když se připojil k těm, kdo tvrdí, že naprosto selhala v řešení řecké a migrační krize. Předseda ALDE mlčí, schytal to jen Zeman.
V plné míře se současně projevuje prázdný marketing hnutí ANO. Pozvalo si Guye Verhofstadta na loňský volební sněm, aby prokázalo svoje názorové a evropské ukotvení. Předseda ALDE se dokonce stal jednou z hlavních hvězd sněmu.
Jako z jiného světa dnes znějí jeho tehdejší pochlebovačná slova, že Babišovo hnutí má nástroje k tomu, aby dokázalo vést Českou republiku správným směrem a být aktivním hráčem na poli Evropské unie. „Politické vedení v minulosti manipulovalo Českou republikou a vyřadilo ji z hlavního rozhodovacího proudu,“ konstatoval Verhofstadt s tím, že ANO musí v tomto směru dosáhnout změny.
Zatím se to nějak nedaří. Až se vnější pozorovatel diví, co Babišovo hnutí ANO pohledává v jedné z nejvíce proevropských frakcí, když na domácí scéně vystupuje zcela odlišně.
Babiš není oligarcha ani Berlusconi
Guy Verhofstadt naopak svého přítele obhajoval v palbě kritiky poté, co podle jeho slov zkoumali, co je Andrej Babiš zač: „Oligarcha je někdo, kdo za své ekonomické impérium vděčí politickým vazbám, což je pravý opak pana Babiše, který svou pozici vybudoval zdola. Navíc na mě působí velmi skromným dojmem, rozhodně to není Berlusconi.“
Zřejmě zkoumali špatně. Nepostřehli, že Babišovo ekonomické impérium zmohutnělo zejména díky vazbám na sociálnědemokratické vlády v čele s Milošem Zemanem a Stanislavem Grossem. Díky jím osobně veřejně přiznaným klientelistickým vazbám na politiky. A bezskrupulózním tahem na bránu při rozšiřování svého politického, ekonomického a mediálního vlivu příliš skromně nepůsobí.
Střet zájmů? Pokřivené a nepodložené výroky
Verhofstadt však šel ještě dál. Babiše přikryl i ve sporu o jeho střet zájmů. Reagoval tak na kritiku kolegyně z rozpočtového výboru Ingeborg Grässleové, podle které může Babišovo postavení snížit důvěru Evropského parlamentu v českou vládu. Podle šéfa ALDE šlo o politicky pokřivené a nepodložené výroky. Naopak Babiše pochválil za jeho snahu prosadit změnu v oblasti finanční kontroly a v přístupu k boji se zneužíváním evropských fondů.
Není známo, jak reaguje na poslední vývoj kolem Agrofertu, který se na evropské půdě dostal do potíží právě kvůli podezření ze střetu zájmů, když jeho manažeři prolobbovali vyšší evropské dotace pro český chemický průmysl a zemědělské podniky. A jak smýšlí o problémech kolem přidělení evropské dotace pro Čapí hnízdo.
Snad by bylo vhodnější, kdyby si Guy Verhofstadt nejprve zametl před prahem vlastní frakce, než bude kamkoli za hranice vysílat další káravá slova. I kdyby k nim měl dobrý důvod. Jinak nemůže působit příliš věrohodně.
[ctete]43312[/ctete]