Ukrajinská prezidentská kancelář vypracovala jménem prezidenta Volodymyra Zelenského návrh bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, které by měly této zemi zaručit bezpečnost po ukončení války s Ruskem a zabezpečit, aby se již nic podobného nikdy nemohlo opakovat.
Podle tiskové služby Kanceláře prezidenta doporučení vypracovala expertní skupina v čele s vedoucím prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem a také bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Jermak uvedl, že dohoda o bezpečnostní garanci není ekvivalentem členství v NATO, ale má zaručit bezpečnost Ukrajiny do doby, než se země stane plnoprávným členem NATO.
„Právě teď Ukrajinci ukazují v první linii, že mají-li potřebné zdroje, mohou Rusko na bojišti porazit. Ukrajinci projevují vůli k boji a demokratický svět by jim měl i nadále poskytovat prostředky k němu. Až tato válka skončí, musíme zajistit, aby Rusko už nikdy nemohlo vpadnout na Ukrajinu. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je, aby Ukrajina měla významnou vojenskou sílu, schopnou čelit jakémukoli budoucímu ruskému útoku,“ zdůraznil Anders Fogh Rasmussen.
Nejdůležitější doporučení, která komise zformulovala, se samozřejmě vztahují k armádě. Ukrajina tedy potřebuje zdroje k udržení silné armády schopné odolat ruským jednotkám či všemožným polovojenským formacím, jsou tak bezpodmínečně nutné dlouhodobé stabilní investice do vojensko-průmyslového komplexu Ukrajiny, spolu s dodávkami zbraní a pomoci spojenců se zpravodajskými službami, ale i společnými cvičeními a v neposlední řadě intenzivními výcvikovými misemi pod záštitou EU a NATO.
Bezpečnostní záruky by měly být konkrétní a měly by obsahovat seznam závazků, které ručitelé přebírají. Záruky by měly být politicky a právně závazné na základě dvoustranných dohod, ale měly by být sjednoceny v rámci společného dokumentu o strategickém partnerství – Kyjevské bezpečnostní smlouvy.
Hlavní skupinou spojenců a garantů Ukrajiny mohou být USA, Velká Británie, Kanada, Polsko, Itálie, Německo, Francie, Austrálie, Turecko, země severní Evropy a Pobaltí, střední a východní Evropa.
Záruky by měly zahrnovat preventivní opatření „vojenského, finančního, infrastrukturního, technického, informačního charakteru“ s cílem zabránit nové agresi, ale také opatření, která bude nutné okamžitě přijmout v případě nového zásahu do suverenity a územní celistvosti Ukrajiny ze strany Ruska.
Kyjevská bezpečnostní smlouva by měla obsahovat a také zajistit plnohodnotný balík sankcí proti Rusku, mohla by zahrnovat i další dvou- či vícestranné dohody o převodu moderních systémů protivzdušné a protiraketové obrany na Ukrajinu, dohody o regionální bezpečnosti v oblasti Černého moře apod.
Bezpečnostní záruky musejí Ukrajině zajistit schopnost odrazit ozbrojený útok nebo akt agrese a v případě útoku chránit suverenitu, územní celistvost a bezpečnost za jakýchkoli podmínek.
„Musíme zajistit, aby slogan „Můžeme to udělat znovu“ vyvolával v Rusech záchvaty paniky a špatné vzpomínky. Aby odpověděli pouze „Už nikdy“. K tomu potřebujeme vojenskou sílu dostatečně silnou, aby odradila Rusy od touhy po pomstě,“ prohlásil Andrij Jermak. Podle jeho názoru musí být Ukrajina natolik silná, aby byla schopna způsobit agresorovi nenapravitelné škody.
Prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve uvedl, že Ukrajina pracuje na smlouvě o bezpečnostní garanci s mezinárodními partnery bez účasti Ruska. Tyto záruky by měly být mnohostranné a právně závazné a Rusko by je muselo akceptovat.
„Přijetí těchto doporučení vyšle silný signál Vladimiru Putinovi. Ukáže mu, že naším spojenectvím s Ukrajinou nic neotřese, že jeho válka je marná. A ukrajinskému lidu by to ukázalo, že jsme odhodláni podporovat nezávislost a suverenitu Ukrajiny tak dlouho, jak je to nutné. Udělat to správně znamená položit nový základní kámen evropské bezpečnosti. Pokud se tak nestane, bude to znamenat vyhrocení krize na evropské půdě,“ je přesvědčen bývalý generální tajemník NATO.