
Donald Trump a Kamala Harrisová FOTO: FORUM 24 / Profimedia / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: FORUM 24 / Profimedia / Wikimedia Commons / Public Domain

Do amerických prezidentských voleb zbývá necelý měsíc a voliči jsou výrazně rozděleni v otázce, jak se republikánský kandidát Donald Trump a jeho soupeřka viceprezidentka Kamala Harrisová k výsledku postaví. Zatímco většina lidí očekává, že Harrisová případnou prohru uzná, v Trumpa takovou důvěru Američané nemají.
Příznivci Harrisové a Trumpa byli v průzkumu Pew Research Center tázáni na očekávání, jak každý kandidát zvládne případnou volební porážku. 72 procent voličů celkově říká, že pokud Harrisová prohraje, přijme výsledky a uzná Trumpovo vítězství. Pouhých 24 procent naopak tvrdí, že pokud bývalý prezident prohraje, přizná to. 74 procent jasně říká, že prohru nepřipustí.
Velký rozdíl je také mezi očekáváním voličů Trumpa a voličů Harrisové. Přibližně polovina Trumpových příznivců očekává, že by viceprezidentku uznal jako vítěze voleb. To stejné ale očekávají pouze 4 procenta příznivců Harrisové.
Oba tábory se neshodnou ani v tom, zda je důležité uznat výsledek voleb. Jen třetina Trumpových příznivců uvedla, že pokud jejich kandidát prohraje, je velmi důležité, aby uznal protikandidáta za legitimního prezidenta. V případě příznivců viceprezidentky to bylo téměř dvakrát tolik.
Někteří politici a odborníci už delší dobu vyjadřují obavy, že v případě listopadového vítězství viceprezidentky Kamaly Harrisové se bývalý prezident Donald Trump a jeho podporovatelé s prohrou nesmíří, a mohli by se dokonce opět pokusit výsledek zvrátit.
Takové obavy má také prezident Joe Biden. „Jsem si jistý, že to (volby, pozn. red.) bude svobodné a spravedlivé. Nevím, jestli to bude klidné. Věci, které Trump řekl, a věci, které řekl minule, když se mu nelíbil výsledek voleb, byly velmi nebezpečné,“ řekl.
Americká média už upozornila na Trumpovo chování a výroky, kdy bez důkazů například obviňuje své soupeře ze snahy zmanipulovat volby. Stejně tak bez důkazů nařkl vládu z manipulace se statistikami o tvorbě pracovních míst v USA.
V roce 2020 Trump odmítl uznat svou porážku a šířil nepravdivá tvrzení o rozsáhlých podvodech při hlasování. Situace vyvrcholila 6. ledna 2021, kdy se obě komory amerického Kongresu chystaly na společném zasedání stvrdit Bidenovo volební vítězství. Trumpovi stoupenci se před budovou střetli s policií a nakonec se jim podařilo přes její zábrany proniknout dovnitř. Útok tehdy vyústil v několik úmrtí. Nyní kvůli pokusu zmařit výsledky čelí Trump čtyřem federálním obviněním, která ale také označuje za „zásahy do voleb“.
V neděli v rozhovoru s Fox News své odpůrce nazval „radikálními levicovými blázny“ a vyjádřil obavy z toho, jak se budou chovat v den voleb. Zároveň nevyloučil nasazení armády či národní gardy proti takzvanému „vnitřnímu nepříteli“. Od svých příznivců ale prý žádný chaos ve volební den neočekává.