Alarmující závěry přinesl poslední průzkum veřejného mínění think-tanku Globsec na Slovensku. Podle zveřejněné zprávy si většina tamních obyvatel myslí, že za válku na Ukrajině může buď NATO, nebo napadená země sama. Většina Slováků je toho názoru, že dodávky zbraní na Ukrajinu provokují Rusko a přibližují jejich zemi k válce. Třetina dotázaných by podpořila vystoupení své země ze Severoatlantické aliance. Co ovlivnilo jejich názory nejvíc? A jak ve srovnání s nimi obstáli Češi?
Jak upozornil slovenský Denník N, zmíněný průzkum veřejného mínění přinesl závažné informace ohledně vývoje veřejného mínění, pokud jde o válku na Ukrajině, pomoc napadené zemi a setrvání Slovenska v NATO.
Již 51 procent slovenských obyvatel si nyní myslí, že odpovědnost za válku na Ukrajině nese buď sama napadená země (17 procent), nebo politika NATO (34 procent). O tom, že viníkem války je Rusko, které Ukrajinu napadlo, je přesvědčeno jen 40 procent respondentů. Odpovědi na další otázky vyzněly pro Slovensko v podobně nepříznivém duchu. Jen 58 procent obyvatel podporuje setrvání v NATO, což je hluboko pod 79procentní průměrnou podporou členství v regionu. Šokujících 69 procent dotázaných je pak toho názoru, že poskytování vojenské pomoci Ukrajině provokuje Rusko a přibližuje jejich vlastní zemi k válce.
„Slovensko je příkladem toho, co se může stát, když zkombinujeme nedůvěru v instituce, společnost náchylnou věřit dezinformacím a silné politické aktéry, kteří umí využít frustraci a obavy společnosti ve svůj prospěch,“ uvedla analytička GLOBSECu Katarína Klingová.
Průzkum probíhal v řadě dalších zemí z bývalé sféry ruského vlivu, včetně Česka. To si naštěstí zatím uchovává střízlivé postoje. 80 procent Čechů si myslí, že dodávky vojenské techniky pomáhají Ukrajině bránit se ruské agresi. Pro členství v NATO by hlasovalo 85 procent dotázaných a 71 procent českých respondentů je toho názoru, že viníkem války na Ukrajině je Rusko.
Průzkumy byly v každé zemi prováděny na vzorku 1000 respondentů. „Případ Slovenska poukazuje na širší výzvy, kterým čelí země střední a východní Evropy uprostřed ruské agrese a manipulativních narativů. Náchylnost k dezinformacím a vnitřní politika nadále formují veřejné mínění v celém regionu,“ uzavřel zprávu think-tank.