Ukrajinci se většinově kloní jasně na stranu Západu. Prozápadní postoje většiny Ukrajinců ukázal průzkum společnosti Premise, který se uskutečnil 9. února na vzorku 1032 respondentů. Podle odpovědí vychází najevo, že výrazná většina Ukrajinců je pro uspořádání referenda, kde by se hlasovalo o těchto otázkách: vstup do NATO, zachování neutrality, partnerství s Ruskem.
Podpora vstupu do NATO nad neutralitou má převahu dva ku jedné a nad partnerstvím s Ruskem téměř sedm ku jedné. Také skoro dvě třetiny dotazovaných Ukrajinců vidí větší ekonomické výhody ve spojení s Evropskou unií než s Ruskem; poměr hlasů pro tyto dva bloky je čtyři ku jedné.
Zpráva uvádí, že respondenti byli před odpovědí na otázky seznámeni s definicí NATO jako „společné americko-evropské vojenské obranné aliance“.
Výsledky vyjádřené v číslech pak byly tyto: „Drtivá většina ukrajinských respondentů se vyslovila pro vstup do NATO oproti neutralitě v poměru téměř dva ku jedné (55 procent versus 28 procent). Pro vstup do NATO by oproti partnerství s Ruskem hlasovali v poměru sedm ku jedné (55 procent ku 8 procentům).
Téměř dva ze tří dotazovaných Ukrajinců (65 procent) vnímají ekonomické výhody vstupu do Evropské unie. Těch, kteří dávají přednost ekonomickému partnerství s Ruskem (14 procent), je téměř čtyřikrát méně.
Srovnání regionů je důležité, protože západní Ukrajina je tradičně více nacionalistická a protiruská než východ země, kde historicky existují kulturní a jazykové vazby na Rusko. Celkově lze říci, že na otázku, zda si vybrat mezi neutralitou (nebo spojenectvím s NATO) a partnerstvím s Ruskem, volí 69 procent obvykle prorusky orientovaných respondentů z východu neutralitu či NATO, zatímco pro partnerství s Ruskem se vyslovuje 20 procent.“
Tento průzkum dává do souvislostí výrok Vladimira Putina z jeho dlouhé stati o vztahu Ruska a Ukrajiny z července loňského roku:
„Jsem přesvědčen, že skutečná suverenita Ukrajiny je možná pouze v partnerství s Ruskem. Naše duchovní, lidské a civilizační vazby se utvářely po staletí, vycházejí ze stejných kořenů a byly posilovány společnými zkouškami, úspěchy a vítězstvími. Naše příbuzenství se předává z generace na generaci. Je v srdcích, v paměti lidí žijících v současném Rusku a na Ukrajině, v pokrevních poutech, která spojují miliony našich rodin. Společně jsme vždy byli a budeme mnohokrát silnější a úspěšnější. Jsme totiž jeden lid. Dnes jsou tato slova některými vnímána nepřátelsky. Mohou být vykládána jakýmkoli způsobem. Ale mnoho lidí mě uslyší. A řeknu jedno: Rusko nikdy nebylo a nebude ‚protiukrajinské‘. O tom, jaká bude Ukrajina, rozhodují její občané.“
Výsledky dotazování ukazují, že občané Ukrajiny nemají většinově o těsné vztahy s Ruskem zájem.
(Poznámka k metodice průzkumu Premise z 9. února na Ukrajině: Tyto výsledky pocházejí z internetového průzkumu mezi 1032 Ukrajinci, který byl proveden 9. února 2022 prostřednictvím aplikace Premise pro chytré telefony. Respondenti byli za svou účast odměněni. Byly použity poststratifikační váhy tak, aby průzkum přesně odrážel pohlaví, věk a regionální rozložení celkové populace na základě demografických údajů z World Pop 2020.)