
Mezi vojáky Mezinárodní legie bojují na Ukrajině i Češi. FOTO: Mezinárodní legie/Česká stopa z.s. (se souhlasem)
FOTO: Mezinárodní legie/Česká stopa z.s. (se souhlasem)

Jednotka 1. praporu vojenské rozvědky ukrajinské územní obrany Mezinárodní legie brání Ukrajinu od začátku plnohodnotné invaze. V jejích řadách bojují i Češi, kteří se rozhodli postavit ruské agresi se zbraní v ruce. Byla nasazena v Kyjevské, Charkovské, Luhanské i Doněcké oblasti, kde bojuje i nyní, a to u neblaze proslulého Bachmutu.
„Dohromady je nás cca 30. Družstvo pěší rozvědky, družstvo aerorozvědky, družstvo palebné podpory a družstvo evakuace,“ popsal velitel jednoho z nich. Jak voják, známý pod iniciálou M., uvedl, jedná se o víceméně univerzální jednotku, která dokáže plnit širokou škálu úkolů, od těch útočných až po obranné. Získávají také informace o pozicích nepřátelské techniky i pěchoty.
Bojují především zbraněmi západní provenience, jako je granátomet MK 19, užívají vozidla Humvee, obsluhují kulomety Browning a M249 SAW a vyzbrojeni jsou karabinami M4. „Většina z nás už byla jednou či vícekrát raněna, ale vždy jsme se vrátili zpět do boje. Zničili jsme spoustu ruské techniky, například samohybný minomet Nona, BMP2 či vozidlo Tigr,“ dodal velitel jednotky. V jejích řadách bojuje také český bojovník, který na svém účtu pod přezdívkou Arisu sdílí jak informace o jejích aktivitách, tak další příspěvky související s obranou napadené země.
Právě vojáky z této jednotky se nyní rozhodli podpořit dobrovolníci z projektu Česká stopa. Potřebují zejména taktické vybavení, tedy sety pro noční vidění, sledovací i FPV drony a příslušenství. Jednotka toto vybavení sice dostává, ale jen v malém počtu, který nedostačuje jejím potřebám, vzhledem k tomu, že v podmínkách ozbrojeného konfliktu, a zvláště v situaci, kdy se Rusko snaží útočit takřka po celé délce fronty, je jejich spotřeba enormní. Velitel jednotky to popsal tak, že se jedná víceméně o spotřební, i když drahé zboží.
„Sbírkám pro Ukrajinu se věnuji už docela dlouho, tato sbírka byla specifická díky tomu, že si na ni reklamu vlastně dělají vojáci sami. Solidarita a podpora lidí v ČR je veliká hlavně na sociálních sítích X a facebook. Proto nemusíme dělat velkou kampaň. Jsme velmi malý spolek, ale díky velké podpoře lidí se nám daří vybírat i poměrně velké částky. S některými sbírkami pomáhá i např. Dárek pro Putina. Jinak využíváme platformy jako Donio či Znesnáze21,“ řekl deníku FORUM 24 spoluorganizátor sbírky Aleš Pavel. Přispět vojákům vzdorujícím ruské agresi můžete ZDE.