
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Iniciativa Pod Svícnem ve čtvrtek představila novou kampaň s názvem Podej ruku, která cílí na okolí obětí domácího násilí. Z průzkumu, který si nechala zadat, vyšlo, že 72 procent obětí nedostane od svého okolí pomoc.
„Necílíme primárně na oběti, místo toho oslovujeme jejich okolí – učíme lidi všímat si varovných signálů, nebýt lhostejní a nabídnout pomocnou ruku těm, kteří ji potřebují. Protože cestu ven málokdo najde sám,“ popisuje kampaň iniciativa Pod Svícnem, kterou založila poslankyně Barbora Urbanová (STAN) a Michaela Studená.
Podle dat, která pro iniciativu zpracovala agentura Ipsos, zažilo téměř 23 procent lidí domácí násilí. 44 procent lidí potom zná někoho, kdo domácí násilí zažil. Více než 60 procent Čechů deklaruje ochotu pomoci obětem domácího násilí. Pouze polovina populace ale ví, jaké kroky podniknout, a méně než polovina (43 procent) má dostatek informací o možnostech pomoci. 72 procent obětí domácího násilí deklaruje, že jim nikdo nepomohl. Průzkum byl realizován ve dnech 21.–25. února 2025 na reprezentativním vzorku 1060 respondentů.
Pomoci má podle iniciativy pravidlo „RUKA“:
- Rozpoznej domácí násilí.
- Ubezpeč, že oběti věříš a že vina je vždy na pachateli.
- Konzultuj a odkaž oběť na odborníky.
- Asistuj – oběť musí vědět, že se na někoho může spolehnout. Pomoc by měla být dlouhodobá.
Součástí kampaně je i hudební klip skupiny Vesna k písni Běžela jsem lesem. Účinkují v něm herci Marek Lambora a Eliška Křenková. Veškerý výtěžek z videoklipu bude věnován na pomoc obětem domácího násilí.
„Projekt přesahuje hranice toho, co dělají naše normální projekty,“ řekla Křenková. Do kampaně se podle svých slov zapojila proto, že si uvědomila, že sama nevěděla, jestli by byla schopná někomu, kdo je obětí domácího násilí, pomoct. „Doufám, že se to dostane do širší veřejnosti a že to lidé víc zachytí v médiích,“ dodala. Lambora řekl, že doufá, že kampaň pomůže co nejvíce lidem.
„Na kampani se podílel tým zkušených odborníků z reklamního i neziskového sektoru. Vznikala několik měsíců, s jediným cílem – ukázat, že jste to právě vy, kdo může někomu zachránit život,“ dodala iniciativa.
Na webových stránkách www.podejruku.cz najdou lidé praktické rady, jak rozpoznat projevy domácího násilí a jak účinně pomoci.
„Název kampaně Podej ruku evokuje pomoc. Pomoc těm, kteří potřebují nasvítit cestu z temnoty domácího násilí. Právě v rámci kampaně se snažíme ukázat, jak by taková pomoc měla vypadat, že je třeba ji nabízet opakovaně. Kampaň ovšem nekončí jen klipem a spoty. Vznikla také webová stránka, kde lidé naleznou nejen základní pravidla a možnosti pomoci, ale také kontakty, na koho se obrátit,“ doplňují Studená a Urbanová.