Finští europoslanci napříč politickým spektrem vyzvali k přísnějším opatřením proti Maďarsku. Pro televizi Yle uvedli, že by tuto „neřízenou střelu“ zbavili hlasovacího práva v Evropské radě a pozastavili její probíhající předsednictví.
„Maďarsko ukázalo, že není oddáno společným hodnotám a pravidlům hry. To by mělo být dostatečným podnětem pro členské státy, aby zavedly článek 7 Smlouvy o EU, který umožňuje odebrat Maďarsku hlasovací právo v Evropské radě,“ řekla Maria Ohisalová ze Strany zelených.
Maďarské funkční období zahájil premiér Viktor Orbán na začátku července cestami do Ruska, Číny a na Ukrajinu, kde měl být na údajné mírové misi. Ta však nebyla schválena EU. Již dříve se Maďarsko snažilo zablokovat podporu EU Ukrajině a také žádosti Finska a Švédska o členství v NATO, které přišly v reakci na ruský útok na Ukrajinu.
Podle článku 7 závisí členství v EU a účast na jejích aktivitách na dodržování základních hodnot a jejich závažné a trvalé porušování může být předmětem sankcí. Uvádí se v něm, že členská práva, například hlasovací práva v Evropské radě, mohou být pozastavena, „pokud země závažně a trvale porušuje zásady, na nichž je EU založena, včetně úcty k lidské důstojnosti, svobodě, demokracii, rovnosti, právnímu státu a dodržování základních práv“.
„Vyhoďte je ze Schengenu“
Sociálně demokratický europoslanec a bývalý ministr financí Eero Heinäluoma si myslí, že Maďarsko svým jednáním překročilo všechny možné meze vhodné pro členství v EU. Podle něj by mělo přijít o hlasovací právo a měly by mu být zastaveny dotace EU. Chce rovněž nechat přezkoumat status Maďarska jako součásti schengenského prostoru.
Od začátku července totiž země ruským a běloruským občanům zrychleně vydává takzvané národní karty. Jejich držitelé mohou navštívit jakýkoli stát v 29členném schengenském prostoru až na 90 dní, aniž by museli žádat o schengenské vízum.
„Problémy maďarského předsednictví jsou viditelné všem. Finsko by mělo tuto záležitost nastolit hned a navrhnout jeho pozastavení,“ prohlásil Heinäluoma. Své frakci S&D prý navrhl, aby Evropský parlament na zářijové schůzi vyjasnil svůj postoj k maďarským aktivitám.
„V případě potřeby by Maďarsko mělo být vyloučeno ze schengenského prostoru a na jeho hranicích s EU by mohla být zřízena kontrolní stanoviště, aby byla zaručena bezpečnost Evropy,“ uvedl Sebastian Tynkkynen ze strany Praví Finové.