Obavy, které mnozí podnikatelé a starostové zmiňovali před startem EET, se naplňují. V malých obcích rychle ubývají prodejny s potravinami a smíšeným zbožím. Po hospodách tak vesnice přicházejí nejen o zásobování, ale i o poslední místa, kde se lidé setkávali.
Co podnikatele trápí? Vysoká cena za pokladny a v mnoha případech je důvodem obava, že složitou pokladnu nebudou zvládat. Malé vesnické smíšenky totiž často vedou starší lidé, kteří už nemají chuť učit se s tabletem nebo chytrým telefonem. Příkladem za všechny může být situace v obci Kamberk. Zde si obchod nechce vzít nikdo i přesto, že by ho měl v podstatě zdarma.
„Bývalá provozovatelka obchodu nám vypověděla smlouvu ke konci února. Nechtěla řešit nákup elektronické evidence tržeb i přesto, že jsme ji slíbili finanční pomoc. Podmínky pro provoz obchodu měla také výjimečné. Nemusela platit nájem, neplatila spotřebu za topení. Obec ji vycházela velmi vstříc,“ vysvětlila pro Deník starostka obce Alena Jenšíková. Přesto se starostka Kamberku nevzdává a hledá nového provozovatele obchodu. Další prodejna v obci není a současně je v Kamberku velká část obyvatel důchodového věku, kteří se jen tak do města na nákup nedostanou. A především, zmizelo místo setkávání. „Obchod byl společenským centrem. Ráno se zde sešli lidé, kteří si chtěli nakoupit. Zároveň si ale také mohli popovídat,“ uzavírá starostka.