Válka na Ukrajině by mohla „snadno skončit“, pokud se jí bude zabývat administrativa zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan při letu z Budapešti, kde se setkali lídři Evropy na summitu Evropského politického společenství. Americká média už dříve informovala o návrzích týmu zvoleného prezidenta Spojených států k ukončení konfliktu. Jedním z nich je i odmítnutí plánů Ukrajiny vstoupit do NATO na dobu nejméně 20 let.
„Tuto válku můžeme snadno ukončit, pokud uvidíme Trumpovu administrativu, která k problému přistoupí s orientací na řešení. Více dialogu, diplomacie a dohod otevře dveře k míru, nikoli zbraním, bombám a konfliktům,“ prohlásil Erdoğan.
Podle agentury Reuters dodal, že Turecko se hodlá i nadále soustředit na nalezení mírového řešení. „Jsme zemí, které se podařilo přivést obě strany k jednacímu stolu. Dokázali jsme to mnohokrát a můžeme to dokázat znovu. Tato válka musí skončit hned. Zaměřili jsme své úsilí na dosažení míru a budeme v tom pokračovat.“
Turecko sice podporuje územní celistvost Ukrajiny, odsuzuje ruskou invazi a poskytuje Kyjevu vojenskou podporu, ale zároveň se staví proti západním sankcím vůči Rusku, s nímž má důležité vztahy v oblasti obrany, energetiky a cestovního ruchu. Od března Turecko vyzývá k ukončení války na Ukrajině jednáním a nabízí se jako prostředník.
Ukrajinská budoucnost v NATO v ohrožení?
Podle The Wall Street Journal tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zmrazení frontové linie vytvořením demilitarizované zóny. Na zajištění bezpečnosti Ukrajiny by se neměly podílet Spojené státy ani kontingenty OSN a žádné další organizace financované USA. Zdroj prozradil, že Spojené státy by mohly zaplatit vojenský výcvik nebo poskytovat jakoukoli jinou podporu, ale „neposílaly by americké muže a ženy na podporu míru na Ukrajině“.
Podle plánu se předpokládá, že by Spojené státy nadále poskytovaly Ukrajině zbraně k odstrašení Ruska před další agresí. Dříve, připomněl americký deník, poradci hovořili o plánu mírového urovnání, který mimo jiné předpokládal pozastavení vojenské pomoci Ukrajině, aby Kyjev souhlasil s mírovými jednáními.
Mezi návrhy je i odmítnutí plánů Ukrajiny na vstup do NATO, a to na dobu nejméně 20 let. Návrhy týmu Donalda Trumpa se tak shodují s ruskými podmínkami, které ve čtvrtek popsal Vladimir Putin. „Hranice Ukrajiny by měly být v souladu se suverénním rozhodnutím lidí, kteří žijí na určitých územích, jež nazýváme našimi historickými územími. Vše závisí na dynamice probíhajících událostí,“ řekl ruský prezident.
Už v létě Putin na setkání s představiteli ministerstva zahraničí řekl, že podmínky míru jsou „velmi jednoduché“. „Ukrajinská vojska musí být zcela stažena z Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. A upozorňuji na to: z celého území regionů v jejich administrativních hranicích. Jakmile Kyjev prohlásí, že je na takové rozhodnutí připraven, a zahájí skutečné stahování vojsk z těchto regionů a také oficiálně oznámí upuštění od plánů na vstup do NATO, bude z naší strany okamžitě následovat příkaz k zastavení palby a zahájení jednání.“
Ve čtvrtek svůj požadavek neutrality Ukrajiny zopakoval, když dal jasně najevo, že neutrální status Ukrajiny zůstává klíčovou podmínkou mírového řešení války.
Chceme spravedlivé ukončení války
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po summitu v Budapešti řekl, že Donald Trump chce válku ukončit rychle, ale to by pro Ukrajinu mohlo znamenat ztráty. Připomněl své „dobré rozhovory“ s Trumpem, ale podle něj by měly být věcnější a obě strany se na to musí alespoň připravit.
„Pokud jde o rychlé ukončení války, dnes se domnívám, že prezident Trump skutečně chce rychlé řešení. On to tak skutečně dělá. To ale neznamená, že k němu dojde. Neobviňuji tady nikoho, jen říkám, že jsme tam, kde jsme, jsme ve válce s Rusy a to je nejtěžší nepřítel tohoto století,“ řekl Zelenskyj podle webu Evropejska pravda.
Podle Zelenského je nutné dosáhnout jakéhokoli řešení. „Chceme spravedlivé ukončení války. Jsem si jist, že rychlé ukončení války znamená ztráty,“ řekl, ale dodal, že jednání o tom jsou teprve před námi. „Jedna věc je jasná: chce konec. Ale domnívám se, že pokud to bude příliš rychlé, konec pro konec je pro Ukrajinu ztrátou,“ zopakoval prezident.