Více než polovina Rusů věří, že jejich země vězní lidi z politických důvodů. To je zatím nejvyšší číslo od roku 2004, kdy nezávislá agentura Levada Center provedla na toto téma první průzkum.
Loni v létě byl krátce zatčen investigativní novinář Ivan Golunov. Byla proti němu vznesena falešná obvinění, což jeho stoupenci označili za trest za jeho práci. Byl propuštěn o několik dní později, protože tento případ vyvolal značné veřejné pobouření. O několik týdnů později vypukla bezprecedentní vlna opozičních protestů, při kterých byly na nějakou dobu zadrženy tisíce protestujících a proti nejméně tuctu aktivistů bylo zahájeno trestní řízení v rámci takzvaného moskevského případu.
Šedesát tři procenta účastníků průzkumu odpověděla kladně na otázku, zda jsou v Rusku političtí vězni. Znamená to oproti předchozímu roku nárůst o 50 procent.
Podle ředitele Levada Center Lva Gudkova, který se vyjádřil pro deník Vedomosti, je možné tento nárůst vysvětlit polemikou kolem Golunovova případu a zatýkáním opozičních demonstrantů v „moskevském případě“.
Respondenti nejčastěji jako politické vězně, které uznávají, uváděli bývalého oligarchu Michaila Chodorkovského a ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova.
Lidskoprávní organizace Memorial považuje za ruské politické vězně 64 lidí. Dále uvádí dalších 250 lidí, kteří byli uvězněni za své náboženské přesvědčení.
Agentura Levada provedla průzkum mezi 12. a 18. prosincem a odpovídalo 1608 dospělých žijících v 50 ruských regionech.
(Zdroj The Moscow Times.)