Nad otázkou, proč se Česku stále nedaří nastartovat hospodářský růst po covidové pandemii, se pro Seznam Zprávy zamyslela viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Jedním z důvodů je podle ní i to, že Češi nejsou ochotni pracovat tak moc jako dřív.
V rozhovoru pro zmíněný portál se Zamrazilová zamýšlí nad důvody pomalého restartu české ekonomiky po covidovém útlumu. Zatímco některé evropské země se mohou pochlubit dvouciferným růstem HDP, Česko se potácí na evropském chvostu s jednoprocentním poklesem.
„Kladu si otázku, zda trh práce v Česku nezačíná být napjatý proto, že lidé nejsou ochotní pracovat tak intenzivně jako dřív nebo jako v jiných zemích. Preferují volný čas a dodatečný výdělek je tolik nezajímá,“ uvedla ve zmíněném rozhovoru bankéřka. Svůj postřeh prý nemá podložený daty, ale spíše pozorováním. „Třeba ve službách se těžko shání někdo, kdo je ochoten provést službu v rozumném horizontu,“ přiblížila svůj názor viceguvernérka a doplnila, že u nás po covidu vznikla „nároková společnost“, ve které se lidé přestali bát o práci.
Růst českého hospodářství podle ní brzdí také vysoká inflace a vysoké úrokové sazby, které jako lék na ni nasadila Česká národní banka. „7 % je jedna z nejpřísnějších politik ve vyspělém světě. I to je důvod, proč je růst slabý a ekonomika je v recesi,“ připustila Zamrazilová, která ale pochybuje o tom, že by ČNB úrokové sazby v bezprostřední budoucnosti hodlala snižovat. Obává se totiž dalších vln inflace.