Oficiální ruské propagandistické a dezinformační kanály okamžitě využily prohlášení premiéra Andreje Babiše o útoku na zboží nebo projev prezidenta Miloše Zemana, podle kterého v případu výbuchu skladu ve Vrběticích pracujeme se dvěma vyšetřovacími verzemi, řekla v rozhovoru pro deník FORUM 24 analytička programu Kremlin Watch Veronika Víchová. Podle ní se česká dezinformační scéna pokouší zpochybňovat a popírat legitimitu a důvěryhodnost českých bezpečnostních služeb.
Na dezinformačních webech je dlouhodobě hlavním tématem koronavirus. Změnil se nějak jejich obsah po sobotní tiskové konferenci premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka k Vrběticím?
Vrbětická kauza je v podstatě prvním tématem, které odpoutalo pozornost dezinformačních webů od pandemie covidu-19. Okamžitě po tiskové konferenci – navzdory tomu, že probíhala až večer – začaly dezinformační weby produkovat stovky článků spojených s Vrběticemi.
Jakou roli v tom hraje přímo Rusko?
Přímé důkazy o tom, že by obsah na českém internetu byl generován přímo z Ruska, či jím byl napřímo řízen, nemáme. Byla prokázána existence fungování takzvané ruské „továrny na trolly“ v Petrohradu, která produkuje dle zadání ruského státu obsah na sociálních sítích. Zda však tito placení trollové fungují i v Česku, je zatím nejasné. Stejně pravděpodobnou variantou je fakt, že čeští šiřitelé dezinformací pouze z různých důvodů kopírují a dále rozšiřují obsah, který vydávají oficiální ruské kanály, mezi něž patří i ruský státní kanál v českém jazyce Sputnik.
Jak dezinformační weby případ ruské operace v Česku interpretují?
Česká dezinformační scéna se jednoznačně pokouší zpochybňovat a popírat legitimitu a důvěryhodnost českých bezpečnostních služeb. Nabízí také řadu vysvětlení celého incidentu, které popírají vinu Ruské federace. Česká republika je tak třeba mnohdy lživě prezentována jako agresor, případně jako loutka Spojených států amerických.
Kdo a proč nepravdy v Česku nejvíce šíří a proč?
Weby šířící dezinformace o vrbětické kauze jsou ve valné většině tytéž, které zde fungují a aktivně šíří prokremelské dezinformace alespoň od roku 2014. Jejich autoři a provozovatelé tak mohou činit z celé řady důvodů. Od ideologického přesvědčení, přes vydělávání peněz z reklamy, až po osobní důvody. Někteří se otevřeně hlásí k adoraci ruského režimu a prezidenta Putina, jiní se stále snaží předstírat, že poskytují objektivní zpravodajství.
Jaká je vlastně taktika dezinformátorů?
V případech, jako je právě vrbětická kauza, čeští dezinformátoři kopírují metody oficiálních ruských propagandistických a dezinformačních kanálů, a snaží se vytvořit takzvanou „kouřovou clonu“. To znamená, že se snaží informační prostor zaplavit co nejvíce verzemi a vysvětleními dané události tak, aby vina ležela jinde než na Ruské federaci. Dozvídáme se tak například lživé informace o tom, že Česká republika se chová jako agresor, nebo že jsou české bezpečnostní instituce loutkami USA.
Pro svá tvrzení česká dezinformační scéna často využívá vyjádření samozvaných „bezpečnostních analytiků“. Ti jsou obvykle jasně zaujatí a podporují postoje ruského režimu.
Dlouhodobě se pak dezinformační weby snaží prezentovat jako kanály, které svým čtenářům mohou nabídnout informace, které se jim ostatní oficiální zdroje – ať už skutečná média nebo státní instituce – snaží nějakým způsobem zatajit, a tím vytvářejí dojem určité exkluzivity.
Které kanály patří mezi hlavní nástroje dezinformátorů?
Dezinformace se šíří nejen pouze na webových stránkách, ale ve velkém také na sociálních sítích – v České republice primárně na Facebooku – a také pomocí dezinformačních řetězových e-mailů, jejichž analýze se dlouhodobě věnují například Čeští elfové. Tyto kanály fungují v symbióze a jejich obsah je obvykle podobný nebo dokonce totožný.
Nahrávají dezinformátorům vyjádření některých českých politiků?
Oficiální ruské propagandistické a dezinformační kanály okamžitě využily například prohlášení premiéra Andreje Babiše o „útoku na zboží“, přestože se za něj později omluvil, nebo také projev prezidenta Miloše Zemana, podle kterého pracujeme „se dvěma vyšetřovacími verzemi“. Dezinformační weby v České republice výroky těchto a dalších politiků dále šíří a používají pro potvrzení svých nepravdivých interpretací události. Je to poměrně běžná praxe. V některých případech jsou samotná politická prohlášení dezinformační, jindy jsou dezinformačními weby překrucována a dezinterpretována tak, aby odpovídaly jejich verzi událostí.
Kremlin Watch je strategický program think-tanku Evropské hodnoty, který má za cíl rozkrývat a čelit dezinformačním a vlivovým operacím Ruské federace a jejích spoluhráčů. Programem je jediným nevládním centrem v Česku, které se touto hrozbou systematicky na denní bázi zabývá.