Ve středu ráno se vsetínský okresní soud znovu zabýval otrávenou Bečvou, největší ekologickou katastrofou posledních let. V září roku 2020, těsně před krajskými volbami, místní rybáře vyděsil hrůzný obraz. Byl teplý nedělní den a nad mělkou hladinu jejich milované řeky vystřelovaly stříbřité ryby. Točily se kolem své osy, trhaně plavaly a hromadně hynuly. Během odpoledne se břehy Bečvy zaplnily hromadami jejich mrtvých těl. Nakonec jich bylo čtyřicet tun. Po dvou letech velmi zmatečného pátrání, které nejprve soudkyně vrátila vsetínské policii k došetření, stojí před soudem jako obžalovaný Oldřich Havelka z rožnovské firmy Energoaqua.
I on se středečního jednání účastnil, i když trpí podle svých slov problémy s průduškami. Soud začal v osm ráno výpovědí vedoucího odboru životního prostředí městského úřadu ve Valašském Meziříčí Petra Křístka. Na místo katastrofy se dostavil poté, co ho telefonicky přivolali hasiči. Dorazil s hodinovým zpožděním kolem druhé odpoledne, hasiči s rybáři už z řeky odebírali vzorky ryb i vody. S těmito vzorky, jak už dnes víme, se zacházelo velmi nedbale. Některé byly dokonce odpovědnými orgány bez použití zničeny.
Pan Křístek podle svých slov procházel podél toku řeky několik kilometrů a neviděl na hladině nic divného: necítil žádný zápach, nezaznamenal žádné znečištění. Všechno působilo na pohled normálně, na řece prý plavaly jen „dvě uhynulé ryby“, což mohlo být způsobeno „nedostatkem kyslíku“, protože v řece bylo málo vody. Na místo se ovšem pokoušel přivolat Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), která ani přes jeho urgence nedorazila.
Nejprve zkoušel zavolat na ČIŽP do nedaleké Olomouce, tam mu ale řekli, že tento úsek řeky nespadá pod jejich pravomoc. V Brně, které je z Valašského Meziříčí dvakrát tak daleko, dostal zas odpověď, že v neděli odpoledne nemají k dispozici žádného pracovníka. Odborníci ČIŽP v prvních hodinách katastrofy nedorazili ani přes Křístkova opakovaná volání. Zástupci rybářů Stanislavu Pernickému, který se soudu účastnil také, se nelíbila Křístkova výpověď ohledně „dvou mrtvých ryb“. Když se ze svého místa mezi publikem přemístil ke stolu státního zástupce, v reakci na to řekl, že on to odpoledne viděl „mraky ryb“. Jako šéf rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou byl u otrávené řeky mezi prvními a na místě katastrofy s kolegy odebíral vzorky a pořizoval fotodokumentaci.
Rybáři, kteří patří pro své nasazení při mapování i likvidaci katastrofy k nenápadným hrdinům, od počátku nesdílejí názor vyšetřovatelů, že za katastrofu může rožnovská Energoaqua. Na vlastní oči viděli mrtvé ryby úplně jinde než na místě, které jako zdroj otravy určuje obžaloba. „Výusť Energoaquy byla plná pěny, ale ryby se tam normálně pohybovaly,“ prohlásil před soudem Pernický a zopakoval tak svá dřívější pozorování. Mrtvé ryby se podle rybářů nacházely až o tři kilometry dál po proudu řeky – v okolí mostu přes Bečvu, mezi Lhotkou nad Bečvou a Choryní. Podle nich to znamená, že otrávená látka musela do Bečvy vniknout jinudy než „rožnovským kanálem“.
Tady je třeba zmínit některé širší okolnosti, které na vyšetřování vrhají stín pochyb. Katastrofa se stala necelých čtrnáct dní před konáním krajských voleb. Těsně před nimi ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO předznamenal průběh vyšetřování, když na tiskové konferenci prohlásil, že „smyčka se utahuje kolem rožnovského areálu“. V blízkosti havárie zároveň stojí chemička DEZA z koncernu Agrofert, který patří Andreji Babišovi, tehdejšímu premiérovi. Chemičku DEZA ze seznamu viníků vylučovala i Brabcovi podřízená inspekce životního prostředí, jejímž ředitelem byl dnes už odvolaný Erik Geuss.
Ředitel olomoucké inspekce životního prostředí Radek Pallos se pro Reportéry ČT například vyjádřil, že vyloučení DEZY jako možného zdroje otravy se nabízelo, protože „DEZA má výustní kanál, který navazuje na lagunu, a v tom výustním kanálu byly ryby“. Ovšem ohledně lagun se u soudu vyjádřil vedoucí provozu vodního hospodářství DEZY Karel Onderka. Odborník, který má danou oblast v chemičce na starosti, mluvil potichu a nesrozumitelně, ale vysvětlil, že laguny v DEZE zadržují pouze dešťovou vodu, nikoli tu odpadní, do které se odvádějí toxické látky.
Přičinu havárie měly podle vyšetřovatelů způsobit uniklé kyanidy, rybáři ovšem cítili ve vzduchu chlór. Onderka po opuštění soudní síně na dotaz reportéra deníku FORUM 24 odpovídat nechtěl a rychle spěchal ke schodišti. Stejný dotaz, zda mohly živé ryby v lagunách sloužit jako důkaz ve prospěch DEZY, jsme položili i obhájci obžalovaného, advokátovi Robertu Gemmelovi. Ten to odmítl. „Ryby v lagunách nedokazují vůbec nic, protože v lagunách chemičky se nesbíhají odpadní vody.“
Připomeňme, že krajské volby dopadly pro hnutí ANO na Valašsku dobře. Starosta Rožnova pod Radhoštěm se stal hejtmanem. I přes rozpačité vystupování v případu katastrofy obhájil svůj post také starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek, který za hnutí ANO zvítězil v nedávných komunálních volbách. Už předtím – po sněmovních volbách – povýšil na poslance.
Tématu se budeme dále věnovat v obsáhlejším materiálu, který bude součástí Týdeníku FORUM.